Koniec protestu w Hollywood! Osiągnięto porozumienie dot. wykorzystania sztucznej inteligencji | Wiadomości | CrypS.

Koniec protestu w Hollywood! Osiągnięto porozumienie dot. wykorzystania sztucznej inteligencji

Amerykańskie związki zawodowe występujące pod nazwą Writers Guild of America (WGA) reprezentujące scenarzystów filmowych, telewizyjnych, radiowych oraz pisarzy z mediów internetowych oficjalnie zakończyły swój 5-miesięczny strajk w Hollywood.


Co ciekawe był to jeden z najdłuższych protestów w historii WGA. Nie pobito jednak pod tym względem rekordu. Do tego zabrało bowiem kilku dni.

Porozumienie dot. wykorzystania AI

Należy przypomnieć, że wspomniany strajk miał związek z obawami o to, iż sztuczna inteligencja pozbawi scenarzystów, a także aktorów pracy. Ci drudzy sprzeciwiali się przede wszystkim możliwości wielokrotnego wykorzystania zeskanowanego wizerunku osób grających drugoplanowe role za pomocą AI. 

Finalnie WGA osiągnęło porozumienie, którego zasady zostały ujawnione we wtorek (tj. 26 września br.). Scenarzyści uzyskali m.in. ustępstwa w obszarach, które uznali za niezbędne. Umowa wprowadziła, chociażby jasne wytyczne dot. wykorzystania sztucznej inteligencji. 

Choć z jednej strony narzędzia tj. ChatGPT i mu pokrewne budzą ogromny potencjał, obok niosą one ze sobą także wyzwania i zagrożenia. Na mocy porozumienia ustalono, że twórcy będą mogli korzystać z AI podczas procesu pisania za zgodą firmy oraz zgodnie z obowiązującymi w niej zasadami. Przedsiębiorstwa natomiast nie będą mogły nakazać im korzystania z określonego oprogramowania sztucznej inteligencji.

Co więcej, firmy będą zobowiązane do powiadomienia autora, jeśli jakiekolwiek dostarczone mu materiały zostaną spreparowane bądź wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Wspomniane porozumienie zostało osiągnięte po intensywnych negocjacjach między WGA a konsorcjum serwisów streamingowych i firm produkcyjnych. 

Hollywood dalekie od powrotu do normalności

Obok należy zaznaczyć, że hollywoodzcy aktorzy reprezentowani przez związek SAG-AFTRA, wciąż strajkują. Trwa to od połowy lipca br. Nawet jeśli większość osób wróci do pracy minie jeszcze kilka miesięcy, zanim na planach filmowych zostaną nadrobione zaległości. 
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.