Komputery kwantowe mogą złamać bitcoina | Wiadomości | CrypS.

Komputery kwantowe mogą złamać bitcoina

Mariusz Przepiórka
Komputery kwantowe mogą złamać bitcoina

Absolwent informatyki kwantowej obliczył, jak “duży” musiałby być komputer kwantowy, aby złamać bezpieczny algorytm kryptograficzny bitcoina.

Mark Webber i jego koledzy z Ion Quantum Technology Group na Uniwersytecie w Sussex doszli do wniosku, że komputery kwantowe muszą być milion razy większe niż są obecnie, aby kiedykolwiek złamać algorytm SHA-256 bitcoina – algorytm po raz pierwszy opublikowany przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) na początku bieżącego wieku.

Komputer o pojemności 1,9 mld kubitów może pokonać BTC

Ion Quantum Technology Group prowadzi badania nad obliczeniami kwantowymi i mikrofalowymi czujnikami kwantowymi. Zgodnie z teorią, technologia szyfrowania bitcoina jest tak silna, że atakujący muszą przejąć 51% połączonej mocy obliczeniowej globalnej sieci Bitcoin, aby naruszyć jej „niezmienną” księgę.

Do każdej transakcji w księdze sieci Bitcoin jest jednak przypisany klucz kryptograficzny – losowy ciąg liter i cyfr – który przez określony czas jest podatny na ataki. Przy wystarczającej mocy obliczeniowej – lub wystarczająco potężnym komputerze kwantowym – klucz ten może zostać złamany.

Webber szacuje, że jeśli atakujący ma dziesięć minut na złamanie klucza, potrzebowałby komputera kwantowego o pojemności 1,9 miliarda kubitów. Jeśli klucz jest podatny na atak przez 24 godziny, pojemność ta spada do 13 milionów kubitów.

Złamanie kodu BTC możliwe w ciągu 10 lat

Biorąc pod uwagę, że największym nadprzewodzącym komputerem kwantowym na rynku jest model firmy IBM o pojemności 127 kubitów, nie wydaje się, aby komputery kwantowe stanowiły duże zagrożenie dla bezpieczeństwa kryptowalut.  W tradycyjnej informatyce prawo Moore’a mówi, że liczba tranzystorów w mikroprocesorze podwaja się co dwa lata, a koszt komputerów spada o połowę. W świecie obliczeń kwantowych prawo to zostało zastąpione prawem Nevena, które mówi, że moc obliczeń kwantowych podlega „podwójnie wykładniczemu wzrostowi w stosunku do konwencjonalnych obliczeń”.

Przykładowo, podwójnie wykładniczy wzrost wśród tradycyjnych procesorów, dałby nam laptopy i smartfony już w 1975 roku.  Zatem jeśli sprzęt do obliczeń kwantowych rozwija się wykładniczo szybciej niż zwykłe obwody tranzystorowe, to pewnego dnia złamanie kodu bitcoina może być w zasięgu komputerów. Według Webbera może do tego dojść już w ciągu najbliższej dekady.

Komputery kwantowe mogą złamać bitcoinareklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.