Kolejny trup z szafy FTX. SBF manipulował Tetherem | Wiadomości | CrypS.

Kolejny trup z szafy FTX. SBF manipulował Tetherem

Karolina Zawodnik
Sam Bankman-Fried

Według sprawy sądowej opisanej niedawno przez media, spółki związane z upadłą giełdą kryptowalutowych instrumentów pochodnych FTX potajemnie wykorzystywały porozumienie ze swoim partnerskim bankiem Deltec, aby tworzyć i sprzedawać USDT, czerpiąc przy tym zyski.


  • W sprawie tej zacytowano wypowiedź byłej dyrektor generalnej firmy Alameda Research – Caroline Ellison, z której wynika, iż prowadzona przez nią spółka mogłaby tworzyć USDT na kredyt za pośrednictwem nieoficjalnej linii kredytowej,
  • Podobno Alameda Research przelała pieniądze na swoje konta Deltec, aby sfinansować utworzenie miliardów dolarów w Tetherze (USDT) w latach 2020 i 2021.

Spółki powiązane z FTX osiągały zyski z USDT

Zgodnie z wypowiedzią Caroline Ellison, która została zacytowana przez Bloomberga, Alameda Research mogła tworzyć USDT na kredyt za pośrednictwem nieoficjalnej linii kredytowej w Deltec i sprzedać tego stablecoina z zyskiem, przed sfinalizowaniem zakupu poprzez zdeponowanie dolarów amerykańskich na koncie dla Tethera w banku partnerskim.

Podobno siostrzana spółka FTX dokonywała takich operacji w latach 2020-2021. Otrzymywała ona USDT na kilka dni przed dokonaniem zapłaty, a następnie sprzedawała w celu osiągnięcia zysku.

Zdaniem ekspertów z Bloomberga była to “krótkoterminowa linia kredytowa”. Deltec rzekomo nie oferował takiej samej usługi swoim innym dużym klientom. W pozwie zaznaczono, iż wspomniany bank pomagał w szerzej zakrojonym sprzeniewierzeniu funduszy między FTX a Alamedą, mimo iż miał on wystarczające powody, aby uznać transfery, do jakich dochodziło za podejrzane.

Deltec podobno otrzymywał depozyty klientów FTX i przekazał je spółce Alameda Research. Co więcej, instytucja ta rzekomo faworyzowała wypłaty tej drugiej spółki podczas krachu kryptowalut.

Wcześniejsze wydarzenia rzuciły światło również na powiązania między FTX a zamkniętym w lutym br. Moonstone Bankiem (znanym również jako Farmington State Bank). Na czele tej firmy stał prezes Deltec – Jean Chalopin.

Moonstone otrzymał 11,5 miliona dolarów od Alamedy i 50 milionów dolarów od firmy powiązanej ze współpracownikiem FTX – Ryanem Salame.

Deltec zaprzecza nadużyciom

Przedstawiciele Deltec oświadczyli w rozmowie z mediami, że ani bank, ani jego prezes – Jean Chalopin – nie mieli wiedzy o jakimkolwiek nadużyciu. Desiree Moore, prawniczka z Deltec, stwierdziła, iż nowe zarzuty w dużej mierze opierają się na nieuzasadnionych oskarżeniach osób, które chcą czerpać korzyści w zamian za dostarczenie informacji.

Wspomniane oskarżenia zostały zgłoszone w sądzie federalnym na Florydzie w piątek (16 lutego br.). Wcześniejszy pozew złożony na Florydzie w lutym 2023 roku wymieniał Deltec Bank jako pozwanego, jednak publiczne akta sprawy nie zawierały aktualizacji po czerwcu 2023 roku. Nie jest więc jasne, czy chodzi o tę samą sprawę.

Kolejny pozew, również od Connora O’Keefe, został złożony w Waszyngtonie w lipcu 2023 roku, ale Deltec Bank wówczas również zaprzeczył jakimkolwiek zarzutom.

Warto zaznaczyć, że wszystkie powyższe sprawy są oddzielne od trwającej sprawy upadłościowej FTX oraz od sprawy karno-finansowej dotyczącej byłego dyrektora generalnego tej giełdy – Sama Bankmana-Frieda.

Sam Bankman-Friedreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.