Karta cyfrowego juana obejmie skanowanie linii papilarnych | Wiadomości | CrypS.

Karta cyfrowego juana obejmie skanowanie linii papilarnych

Mariusz Przepiórka
Chiny testują biometryczny portfel sprzętowy na CBDC

Według doniesień lokalnych mediów, karta płatnicza cyfrowego juana Banku Centralnego Chin, która w przyszłości pojawi się na rynku, będzie zawierać dane biometryczne i umożliwi skanowanie linii papilarnych. Chińskie „elektroniczne płatności cyfrową walutą” (DCEP) są coraz bliżej debiutu rynkowego.

W ubiegłym tygodniu producent inteligentnych kart Chutian Dragon i norweska firma IDEX Biometrics, specjalizująca się w zaawansowanej identyfikacji linii papilarnych, ogłosiły, że prowadzą prace nad kartą płatniczą w cyfrowych juanach.

Chińskie DCEP wciąż trafiają na pierwsze strony gazet, a uruchomienie waluty cyfrowej banku centralnego i sieci płatniczej jest coraz bardziej rzeczywiste. Serwis Bitcoin.com donosi również, że chęć włączenia się do sieci DCEP wyraziły m.in. firmy JD.com, Tencent, Ant Group i Mastercard. Co istotne, Ma Changchun z Instytutu Badań nad Cyfrową Walutą Banku Centralnego Chin podkreślił, że DCEP nie będzie w pełni anonimowa. Zgodnie z dotychczasowymi doniesieniami, Chiny zamierzają uruchomić cyfrowego juana podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2022 roku.

Karta ma być tańsza i bezpieczniejsza

Przedstawiciele IDEX Biometrics podkreślają, że biometryczna karta płatnicza jest niezbędna dla sieci CBDC. Ich zdaniem, dla przeciętnego człowieka nowa waluta oznacza niższe opłaty bankowe lub transakcyjne oraz większe bezpieczeństwo przed złodziejami i hakerami. Kradzież identyfikowalnej waluty jest dla przestępców mniej atrakcyjna niż anonimowa kradzież portfela. Bez biometrycznej karty płatniczej jest to jednak nadal możliwe.

To jeden z powodów, dla których Pocztowy Bank Oszczędnościowy Chin testuje karty wyposażone w skanery linii papilarnych opracowane przez partnerów z branży fintech – IDEX Biometrics i Goldpac – na potrzeby transakcji w nowej walucie. Biometryczna karta płatnicza jest również mniejsza i tańsza od smartfona oraz nie wymaga baterii. Oznacza to, że każdy może ją mieć i być mniej zależnym od łączności sieciowej. Badane są również możliwości połączenia płatności cyfrowe z kartą medyczną – informuje IDEX Biometrics w swoim komunikacie.

Chiny testują biometryczny portfel sprzętowy na CBDC
reklama
reklama