Kanadyjczyk z zarzutami ransomware. Skonfiskowano 28,2 mln USD w BTC | Wiadomości | CrypS.

Kanadyjczyk z zarzutami ransomware. Skonfiskowano 28,2 mln USD w BTC

Anna Sutowicz
flaga kanady

Wczoraj Amerykański Departament Sprawiedliwości ogłosił, że Kanadyjczyk Sebastien Vachon-Desjardins został ekstradowany do Stanów Zjednoczonych. Technik komputerowy został oskarżony o przeprowadzenie ataków ransomware w 2020 roku. Ofiary zapłaciły mu dziesiątki milionów USD w postaci okupu.

Były pracownik rządu kanadyjskiego, 34-letni Sebastien Vachon-Desjardins został oskarżony o popełnienie oszustwa, a także o celowe uszkodzenie chronionego komputera i przesłanie żądania w związku z uszkodzeniem. W wyniku takiego działania prawdopodobnie otrzymał dziesiątki milionów dolarów w postaci okupu.

W odpowiedzi na prośbę władz USA, kanadyjscy funkcjonariusze organów ścigania aresztowali Sebastiena Vachon-Desjardinsa i wykonali nakaz przeszukania jego domu. Prawdopodobnie Vachon-Desjardins używał oprogramowania ransomware NetWalker. Jak stwierdził Departament Sprawiedliwości, w czasie pandemii wykorzystywano oprogramowanie do atakowania m.in. uniwersytetów, firm, szpitali i gmin.

Wielomiliardowe przedsięwzięcia przestępcze

Roger B. Handberg, prokurator Stanów Zjednoczonych w Middle District na Florydzie, powiedział, że ransomware jest wielomiliardowym przedsięwzięciem przekraczającym fizyczne oraz polityczne granice, a w związku z tym:

Współpraca międzynarodowa jest niezbędna do zidentyfikowania sprawców tych wyrafinowanych schematów. Ta sprawa ilustruje skuteczną międzynarodową współpracę organów ścigania ukierunkowaną na identyfikowanie cyberprzestępców, pociąganie ich do odpowiedzialności za ich domniemane działania przestępcze i odzyskiwanie środków rzekomo skradzionych ich ofiarom.

Przeszukanie domu Sebastiean Vachon-Desjardinsa doprowadziło funkcjonariuszy do odkrycia i przejęcia 719 bitcoinów (BTC), o wartości ok. 28 151 582 USD. Znaleziono również 790 000 USD w walucie kanadyjskiej. Pierwszego wystąpienia oskarżonego w sądzie federalnym wysłucha sędzia pokoju Julie S. Sneed.

W sprawie wypowiedział się również Kenneth A. Polite Jr., zastępca prokuratora generalnego w wydziale kryminalnym Departamentu Sprawiedliwości. Zapowiedział, że zostaną wykorzystane wszystkie legalnie dostępne sposoby do tego, by zająć się atakami ransomware i przejąć dochody uzyskane w ten sposób, zarówno w kraju, jak i za granicą. Kenneth A. Polite Jr. stwierdził, że Departament Sprawiedliwości nie przestanie ścigać oraz przejmować okupów.

1,1 mln USD okupu

Uniwersytet San Fransico to jeden z rzekomych celów Sebastiena Vachon-Desjardinsa. Uniwersytet prawdopodobnie zapłacił ponad 1,1 mln USD, by odzyskać dostęp do swoich danych. Sebastien Vachon-Desjardins był technikiem komputerowym, który został zatrudniony przez Federalny Departament Usług Publicznych i Zamówień Publicznych. Zawieszono go w 2021 roku zaraz po aresztowaniu.

Biuro terenowe FBI w Tampie prowadzi aktualnie śledztwo w sprawie. Akt oskarżenia to jedynie zarzut, a oskarżonego uważa się za niewinnego, dopóki wina nie zostanie udowodniona.

flaga kanadyreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.