Kanada przedstawia wytyczne w zakresie przepisów kryptowalutowych | Wiadomości | CrypS.

Kanada przedstawia wytyczne w zakresie przepisów kryptowalutowych

Mariusz Przepiórka
Kanada przedstawia wytyczne w zakresie przepisów kryptowalutowych

Kanadyjskie organy regulacyjne wykonały kolejny krok naprzód w zakresie regulacji giełd kryptowalutowych. Dwie kanadyjskie grupy regulacyjne wydały nowe wytyczne określające wymogi prawa papierów wartościowych, które mają zastosowanie do platform obrotu kryptowalutami (CTP).

Dokument opublikowany przez Canadian Securities Administrators (CSA) i Investment Industry Regulatory Organization of Canada (IIROC), podaje przykłady sytuacji, w których przepisy dotyczące papierów wartościowych mogą lub nie mogą mieć zastosowania do działalności CTP, i jak mogą być one dostosowane do ich modelu biznesowego. Agencje podkreślają, że będzie to zależało od wielu czynników, w tym m.in. od oferowanych produktów.

Proponowane ramy prawne obejmują obowiązkowe licencje dla niektórych CTP, w szczególności dla tych, które przechowują fundusze klientów. Regulacja papierów wartościowych w Kanadzie leży głównie w gestii prowincji, jednak regulacja instrumentów pochodnych jest podzielona między rząd federalny i rządy prowincji.

Jeżeli giełda zakwalifikuje się jako rynek obrotu, musi złożyć wniosek do organu regulacyjnego ds. papierów wartościowych danej jurysdykcji o zwolnienie z wymogów sprawozdawczych i obowiązku rozliczania transakcji za pośrednictwem regulowanej agencji rozliczeniowej.

Elastyczne podejście regulatorów

Zgodnie z nowymi wytycznymi, większość giełd kryptowalutowych, w tym tych działających za granicą, będzie musiała złożyć wniosek i uzyskać licencję jako dealerzy papierów wartościowych, aby móc działać w Kanadzie. Do tej pory nie podjęto żadnych ostatecznych działań egzekucyjnych, regulator zachęca wszystkie platformy do kontaktu w celu omówienia ich modeli biznesowych, odpowiedniej kategorii rejestracji i sposobu, w jaki można dostosować się do wymogów.

Kanadyjskie organy regulacyjne stwierdziły też, że chcą przyjąć elastyczne podejście, które uwzględnia nowatorski charakter platform obrotu kryptowalutami. W związku z tym CSA radzi nawet tym skategoryzowanym jako platformy brokerskie, aby starały się o rejestrację jako ograniczony broker, pod warunkiem, że nie oferują dźwigni finansowej lub transakcji z depozytem zabezpieczającym.

Kanada przedstawia wytyczne w zakresie przepisów kryptowalutowychreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.