Izrael wykorzystuje nasze narzędzie do manipulowania ludźmi - twierdzą twórcy ChatGPT | Wiadomości | CrypS.

Izrael wykorzystuje nasze narzędzie do manipulowania ludźmi – twierdzą twórcy ChatGPT

Izrael manipulacje

OpenAI, firma stojąca za ChatGPT, zidentyfikowała kilka operacji dezinformacji, których autorzy wykorzystywali sztuczną inteligencję. Stała za nimi STOIC, spółka zarządzająca kampaniami politycznymi w Izraelu.


  • OpenAI zatrzymała kilka operacji dezinformacji, które wykorzystywały AI,
  • Centrum operacji znajdowało się w Izraelu.

Sztuczna inteligencja pomaga w wojnie informacyjnej

O tym, że AI pomaga w szerzeniu dezinformacji, wiadomo od dawna. Teraz jednak poznaliśmy szczegóły.

W maju zaczęto generować komentarze skupione na Indiach, krytykując rządzącą partię BJP i chwaląc opozycyjną Partię Kongresową

– podaje OpenAI, pisząc o jednej z odkrytych operacji, którą nazwano Zero Zeno (Zeno to zwierzchnik bogów w świecie Dragon Balla).

Okazało się, że korzenie tejże sięgają Izraela. I nie chodziło tylko o uderzenie w Indie. Izraelscy eksperci od dezinformacji działali szeroko i uderzali też w inne regiony świata.

Ta operacja była skierowana do odbiorców w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Izraelu z treściami w języku angielskim i hebrajskim. Na początku maja zaczęła kierować treści do odbiorców w Indiach z treściami w języku angielskim

– dodaje spółka.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy zakłóciliśmy pięć tajnych operacji wpływu, które próbowały wykorzystać nasze modele do wspierania oszukańczej działalności w Internecie. Według stanu na maj 2024 r. kampanie te nie wydają się znacząco zwiększać zaangażowania odbiorców ani zasięgu w wyniku korzystania z naszych usług

– czytamy dalej w oświadczeniu.

O co dokładnie chodzi?

Czego dokładnie dotyczyły działania dezinformacji? Oczywiście wszystko zależało od regionu. W postach generowanych przez organizatorów akcji pojawiały się jednak takie tematy jak: inwazja Rosji na Ukrainę, konflikt w Strefie Gazy, wybory w Indiach, polityka Unii Europejskiej.

Warto dodać, że choć centrum operacji Zero Zeno znajdowało się, jak odkryto, w Izraelu, nie oznacza to, że za projektem stały władze tego kraju. Zapewne to projekt rosyjski lub chiński. Z informacji, jakie podało OpenAI, można wywnioskować, że działania te wpisywały się w strategię Rosji.

Zgodnie z rosyjską doktryną wojenną, wrogie społeczeństwa najpierw należy podzielić, a nie od razu atakować kinetycznie. W Polsce problem ten nie jest do końca rozumiany.

Przykładowo, wiele osób twierdziło, że za antyszczepionkowymi kontami w social mediach stały “ruskie trolle”. To zapewne prawda. Tyle że nie oznacza to, że pracownicy Rosji nie stali też za profilami promującymi szczepienia na COVID-19. I nie, nie brzmi to nielogicznie. Chodzi bowiem o podzielenie społeczeństwa, podsycanie konfliktów i pogłębianie różnic.

Tak samo może być w przypadku promocji społeczności LGBT czy prawa do usuwania ciąży. Rosyjskim trollom zawsze zależy na generowaniu konfliktów. Mogą więc zarówno wspierać ruchy lewicowe, jak i jednocześnie je atakować. Celem jest wzbudzenie negatywnych emocji w społeczeństwie.

Sztuczna inteligencja wzmocni takie działania, bowiem pozwala generować więcej treści (postów w social mediach) w krótszym czasie niż robi to człowiek.

Izrael manipulacjereklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.