Izrael przygotowuje się do wprowadzenia CBDC | Wiadomości | CrypS.

Izrael przygotowuje się do wprowadzenia CBDC

Redakcja
izrael cbdc

Bank Izraela opublikował wczoraj dokument roboczy na temat cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Ma on posłużyć jako podstawa do dyskusji i uzyskania opinii.

Bank podkreślił, że nie podjął jeszcze decyzji o wprowadzeniu cyfrowego szekla, ale tworzy plan działania, aby być przygotowanym, jeśli korzyści zaczną przeważać nad ryzykiem. Liczne banki centralne na świecie ze zwiększonym zapałem badają ten temat, co wydaje się być głównym powodem publikacji dokumentu Banku.

Dokument zawiera projekt modelu potencjalnego CBDC, który jest podobny do wielu innych proponowanych na świecie. Byłby to model dwupoziomowy, w którym bank centralny emituje cyfrową walutę, ale jest ona dystrybuowana za pośrednictwem dostawców usług płatniczych. Cyfrowy szekel zawsze będzie należał do banku centralnego, a jego podstawowe systemy mogą być scentralizowane lub wykorzystywać technologię rozproszonej księgi (DLT). Dostawcy usług płatniczych zapewnią rozszerzoną funkcjonalność, taką jak technologia programowalnego pieniądza.

Cyfrowy szekl będzie się różnił od innych CBDC

Jednym z aspektów, który jest nieco inny, jest definicja dostawców usług płatniczych. Jak można się spodziewać, obejmuje ona banki, operatorów kart kredytowych i firmy fintech. Jednak w dokumencie banku dodatkowo znalazło się odniesienie do firm technologicznych z Izraela lub zagranicy.

Choć to ostatnie może wydawać się oczywiste, do tej pory inne banki centralne były ostrożne wobec efektów sieciowych bigtechu, a w szczególności zaangażowania Facebooka w Diem (dawniej Libra). Ze względu na samą skalę, istnieje potencjalne ryzyko ekonomiczne, ale być może ważniejsze jest ryzyko uzurpowania sobie przez dużą firmę technologiczną władzy nad bankiem centralnym.

Wymagania dotyczące przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy (AML) oraz potrzeby związane z poborem podatków sprawiają, że CBDC nie zapewni całkowitej prywatności. Będą jednak istniały “różne poziomy prywatności w stosunku do dostawców płatności i podmiotów komercyjnych”.

Koszty płatności będą niewielkie, a ludzie będą mogli dokonywać płatności w trybie offline. Początkowo waluta cyfrowa nie będzie oprocentowana, a bank ustali limity kwot, które można będzie posiadać. W zamierzeniu, cyfrowy szekel będzie mógł być też wymieniany na inną walutę CBDC.

Podobnie jak wiele innych banków centralnych, Bank Izraela twierdzi, że osiągnięcie korzyści wynikających z CBDC może być możliwe poprzez modernizację istniejących systemów płatniczych.

izrael cbdcreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.