Iran nakazuje wstrzymanie operacji wydobycia kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Iran nakazuje wstrzymanie operacji wydobycia kryptowalut

Mariusz Przepiórka
iran zezwala bankom i kantorom na płatności w kryptowalutach za import

Władze Iranu ponownie nakazały licencjonowanym górnikom kryptowalutowym zawiesić działalność. Decyzja władz ma związek z możliwością niedoborów energii elektrycznej w mroźnych miesiącach zimowych. Po okresie podobnych ograniczeń latem tego roku, upoważnione firmy mogły wznowić wydobycie we wrześniu.

Spodziewając się wzrostu zapotrzebowania na energię w nadchodzących miesiącach zimy, rząd Iranu stara się już teraz ograniczyć zużycie i zapobiec deficytowi energii elektrycznej. Podobnie jak wcześniej w tym roku, działania te wpływają na irańską branżę kryptowalutową.

Władze obawiają się o niedobory energii elektrycznej

Tavanir, irańska firma zajmująca się wytwarzaniem, dystrybucją i transmisją energii, poinstruowała licencjonowane centra wydobycia kryptowalut, aby odłączyły sprzęt wymagający dużej ilości energii. Rzecznik firmy Tavanir Mostafa Rajabi Mashhadi powiedział w stacji IRIB, że Ministerstwo Energii próbuje zmniejszyć wykorzystanie paliw płynnych w elektrowniach. Odcięcie dostaw energii do licencjonowanych farm kryptowalutowych jest częścią listy działań, które obejmują również wyłączanie lamp w bezpieczniejszych obszarach w nocy i ścisły nadzór nad konsumpcją.

Zakład energetyczny uważa, że te środki pomogą zapobiec potencjalnym przerwom w dostawach prądu w zimie. Mashhadi dodał, że irańskim elektrowniom udało się zaoszczędzić trochę paliwa na kilka następnych miesięcy, ale podkreślił również, że konsumenci powinni zachować umiar w korzystaniu z gazu i energii elektrycznej.

Branża krypto krytykuje decyzję rządu

To nie pierwszy raz w tym roku, gdy licencjonowani irańscy górnicy kryptowalutowi zostali poproszeni o wyłączenie sprzętu. W maju władze w Teheranie ogłosiły tymczasowy zakaz wydobywania kryptowalut w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na energię elektryczną i niewystarczającą podażą spowodowaną wysokimi temperaturami. Za niedobory energii obwiniano wówczas również firmy wydobywające waluty cyfrowe.

Firma Tavanir zniosła ograniczenia pod koniec września, powołując się na malejące zużycie energii pod koniec lata. Zawieszenie autoryzowanego wydobycia zostało skrytykowane przez lokalną społeczność kryptowalutową, ponieważ szacunki wskazywały, że licencjonowane podmioty odpowiadają jedynie za około 300 megawatów (MW) zużycia, podczas gdy nielegalni górnicy spalają do 3000 MW dziennie.

iran zezwala bankom i kantorom na płatności w kryptowalutach za import
reklama
reklama

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.