Inflacja w USA dalej spada. Joe Biden ma w tym swój udział, ale i własny interes | Wiadomości | CrypS.

Inflacja w USA dalej spada. Joe Biden ma w tym swój udział, ale i własny interes

Joe Biden

Inflacja w Stanach Zjednoczonych spadła w czerwcu o 0,1%, co jest najniższym poziomem od ponad 3 lat. Tymczasem prezydent tego kraju – Joe Biden – staje w obliczu oskarżeń o polityczne manipulacje związane z rezerwami gazu.


  • Inflacja w USA spadła w czerwcu o 0,1%, głównie dzięki niższym cenom benzyny,
  • Joe Biden oskarżany jest o wykorzystywanie rezerw benzyny w celach politycznych przed wyborami.

Spadek inflacji w USA

W czerwcu wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI) spadł o 0,1%, kontynuując stagnację z maja.

Biuro Statystyki Pracy (BLS) podało, że spadek ten wskazuje na łagodzenie presji inflacyjnej. W ciągu ostatniego roku wskaźnik CPI wzrósł o 3,0%, co jest niższym wzrostem w porównaniu do 3,3% odnotowanego w maju. 

Największy wpływ na spadek inflacji miały ceny benzyny, które obniżyły się o 3,8% w czerwcu, kontynuując spadkową tendencję z poprzedniego miesiąca. Koszt energii, w tym benzyny, znacząco wpłynął na ogólny spadek CPI. Ceny używanych pojazdów również spadły o 1,5% w skali miesiąca i były niższe o 10,1% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Inne czynniki wpływające na inflację

Koszty schronienia, mimo wzrostu o 0,2%, nadal stanowią istotny czynnik napędzający inflację. Ceny żywności i opieki medycznej wzrosły o 0,2%, co także miało wpływ na wskaźnik CPI. 

Prezydent Joe Biden ogłosił uwolnienie 1 miliona baryłek benzyny z Northeast Gasoline Supply Reserve w celu obniżenia cen paliw przed letnim sezonem jazdy. Decyzja ta spotkała się z krytyką, zwłaszcza ze strony Republikanów, którzy zarzucili Bidenowi polityczne motywacje. 

Reakcje na decyzję Bidena

Krytycy argumentowali, że uwolnienie rezerw benzyny było “politycznie motywowaną kroplą w morzu” i miało na celu zdobycie przychylności wyborców przed nadchodzącymi wyborami prezydenckimi. Republikanie ostrzegali przed nadmiernym wykorzystaniem strategicznych rezerw ropy naftowej.

Spadek inflacji wzmocnił oczekiwania rynku, że Rezerwa Federalna może rozważyć obniżenie stóp procentowych. Kontrakty terminowe na akcje zareagowały pozytywnie, a rentowność obligacji skarbowych spadła.

Cena bitcoina (BTC) również wzrosła, osiągając dzienny szczyt w wysokości 59 513 dol. za monetę.

Wykres cenowy bitcoina na giełdzie Binance. Źródło: TradingView
Joe Bidenreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.