Inflacja w Hiszpanii i Francji najwyższa od czterech dekad | Wiadomości | CrypS.

Inflacja w Hiszpanii i Francji najwyższa od czterech dekad

Maciej Żerelik
inflacja

Stopa inflacji może i spadła w USA, ale w innych miejscach to już inna historia. Zarówno we Francji, jak i w Hiszpanii stopa inflacji wzrosła do poziomu niespotykanego od prawie czterech dekad. Oficjalne dane są niepokojące.


Adopcja kryptowalut w obu krajach wykazuje tendencję wzrostową. Ale czy nadchodzące napięcia finansowe będą miały negatywne konsekwencje dla branży cyfrowych aktywów?

Hiszpania i Francja – inflacja

Roczna stopa inflacji w Hiszpanii wyniosła w lipcu 10,8%. Jest to wynik powyżej oczekiwań rynkowych na poziomie 10,6%. Oficjalne dane pokazują, że liczba ta jest najwyższa od 1984 roku. Bank Hiszpanii w swoim ostatnim raporcie uznał inflację za jeden z największych problemów nękających kraj.

Jednak inflacja może potencjalnie napędzać adopcję kryptowalut w narodzie iberyjskim. Chociaż poziom adopcji Hiszpanii jest daleko w tyle za innymi rozwiniętymi i rozwijającymi się gospodarkami, popularność klasy aktywów w kraju cały czas rośnie.

Krajowa Komisja Rynku Papierów Wartościowych (CNMV) oszacowała, że prawie 7% dorosłych Hiszpanów zainwestowało w kryptowaluty.

Tendencja wzrostowa może być również przypisana do jasności regulacyjnej. Władze Hiszpanii uznają aktywa cyfrowe za legalną formę inwestycji. Jednocześnie zyski kapitałowe ze sprzedaży tokenów są opodatkowane w zakresie od 19% do 23%.

Również Francja ma podobną sytuację – w lipcu inflacja wyniosła 6,1%. Ostatni raz dane były tak wysokie jeszcze w 1985 roku. Wielu ekspertów uważa, że inflacja tworzyła się przez najlepszą część dekady, a pandemia tylko ją przyspieszyła.

Europejski kryzys i Bitcoin

Istnieje rosnąca niepewność, czy Bitcoin i kryptowaluty mogą w rzeczywistości okazać się skutecznym zabezpieczeniem przed rosnącymi cenami. Jednak wśród intensywnej zmienności w ciągu ostatnich kilku miesięcy, słabnące euro i umacniający się dolar ma potencjał, aby spowodować bardzo realne problemy dla Europejczyków.

Bitcoin i kryptowaluty mogą być sposobem na wyjście z nadciągających niedoborów gazu, wysokich cen energii i zbliżającej się recesji, które przyniósł obecny system finansowy. Jednak utrzymujący się kryzys energetyczny w Europie grozi przedłużającym się rynkiem niedźwiedzia.

Sytuacja może ulec pogorszeniu, jeśli Rosja odetnie gaz, co może wpędzić niektóre zależne od energii rosyjskiej kraje regionu w głęboki kryzys gospodarczy.

inflacjareklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.