Indyjski rząd aktywnie pracuje nad wprowadzeniem nowego zakazu kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Indyjski rząd aktywnie pracuje nad wprowadzeniem nowego zakazu kryptowalut

Zerelik Maciej
indie

Jeden z urzędników indyjskiego rządu stwierdził, że dwa ministerstwa i Indyjski Bank Rezerw, aktywnie pracują nad opracowaniem prawa, które zakaże korzystania z kryptowalut na tym subkontynencie.

Jak podał w dniu 4 sierpnia, indyjski portal informacyjny Moneycontrol, władze Indii przygotowują się do uchwalenia prawa zakazującego handlu kryptowalutami. Strona zacytowała anonimowego urzędnika, który powiedział, że rozpoczęły się już konsultacje pomiędzy Ministerstwem Elektroniki i Technologii Informacyjnych, Ministerstwem Prawa i Sprawiedliwości oraz Indyjskim Bankiem Rezerw (RBI).

„Kiedy Parlament wznowi sesję, mamy nadzieję na ratyfikację [ustawy]”. Oczekuje się, że Parlament zbierze się ponownie pod koniec sierpnia lub na początku września”.

– powiedział urzędnik

Urzędnik stwierdził, że rząd rozważa wprowadzenie zakazu stosowania kryptowalut poprzez zmiany legislacyjne – a nie takie metody jak całkowity ban w RBI, dla firm działających w branż.

Ustawy o kryptowalutach

W marcu Sąd Najwyższy Indii uchylił ogólny zakaz dla banków zajmujących się działalnością kryptowalutową, który został nałożony przez RBI w lipcu 2018 roku. Uchylenie tego zakazu doprowadziło do boomu na powstawanie nowych giełd w kraju.

Urzędnicy państwowi zaczęli jednak propagować pomysł uchwalenia nowej ustawy, która zastąpiłaby zakaz RBI i nie dopuszczała kryptowalut do obrotu.

Ashish Singhal, założyciel i dyrektor generalny indyjskiej giełdy CoinSwitch, powiedział, że szansa na nałożenie przez rząd powszechnego zakazu na waluty cyfrowe była w 2019 roku bardziej prawdopodobna niż dzisiaj. Dodał, że w całych Indiach, nastąpiła zmiana w sposobie postrzegania kryptowalut.

Giełdy w Indiach zyskują popularność

Chociaż wiele części Indii nadal boryka się z pewnymi restrykcjami z powodu pandemii, giełdy kryptograficzne w kraju odnotowały silny wzrost popularności, ponieważ niektórzy inwestorzy odeszli od tradycyjnych rynków.

W maju, indyjska giełda CoinDCX miała dziesięć razy większą średnią liczbę użytkowników niż w tygodniu po zniesieniu zakazu RBI i odnotowała 47% wzrost w I kwartale 2020 roku. Platforma handlowa WazirX również notowała wzrosty miesiąca na miesiąc, o ponad 80% zarówno w marcu jak i kwietniu.

„Rosnąca liczba inwestorów znalazła schronienie w wirtualnych walutach, ponieważ tradycyjne aktywa pokonały obawy o zdrowie gospodarki dotkniętej wybuchem koronawirusa”.

indie