Ile energii będzie zużywać sieć BTC w 2040 roku? Analityk Arcane Research przedstawia prognozę | Wiadomości | CrypS.

Ile energii będzie zużywać sieć BTC w 2040 roku? Analityk Arcane Research przedstawia prognozę

Maciej Żerelik
Mining BTC

Jeśli do 2040 roku cena bitcoina wzrośnie do 2 milionów dolarów, roczne zużycie energii jego sieci wyniosłoby 894 TWh. Taką prognozę wysnuł analityk Arcane Research – Jaran Mellerud.


Szacuje on, że przy cenie cyfrowego złota na poziomie 500 000 dolarów, roczny poziom zużycia energii wyniósłby 223 TW⋅h, czyli nieco ponad dwa razy więcej niż obecne wartości.

arcane reserach zużycie energii
Przewidywany poziom zużycia energii sieci Bitcoin przy różnych cenach BTC Źródło: Arcane Research.

Jeśli cena bitcoina osiągnie 2 miliony dolarów do 2040 roku, a opłaty transakcyjne pozostaną na poziomie historycznych średnich, udział cyfrowego złota w globalnym zużyciu energii wyniesie 0,36%.

Na powyższym wykresie widać, że pesymistyczny scenariusz od Arcane Research zakłada cenę bitcoina na poziomie 100 000 dolarów. Przy tej wartości energochłonność wynosiłaby w 2040 roku 45 TWh.

Bitcoin vs kraje na świecie – zużycie energii

Według Cambridge Centre for Alternative Finance, zużycie sieci Bitcoin jest obecnie porównywalne z takimi krajami jak Filipiny, Kazachstan, Pakistan i Holandia.

zużycie energii BTC
źródło: ccaf

Raport Bitcoin Mining Council zauważa, że wydajność energetyczna górnictwa BTC wzrosła o 46% w ciągu roku, podczas gdy udział „zielonej energii elektrycznej” w zużyciu wzrósł o 6% i obecnie wynosi 59,5%.

Niedawno członkowie Komisji Energii i Handlu Izby Reprezentantów USA zażądali od górników danych dotyczących wpływu ich działalności na środowisko.

Mining BTCreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.