Hongkong rozważa złagodzenie wymogów dot. kryptowalut

Hongkong rozważa złagodzenie wymogów dotyczących handlu kryptowalutami

Anna Sutowicz
Hongkong regulacje stablecoinów

Hongkong przyjmuje inne stanowisko wobec kryptowalut niż Chiny. Komisja Papierów Wartościowych i Kontraktów Terminowych w Hongkongu (SFC) rozważa umożliwienie inwestorom detalicznym “bezpośredniego inwestowania w wirtualne aktywa”. 


Elizabeth Wong, szefowa działu fintech w Komisji Papierów Wartościowych i Kontraktów Terminowych (SFC) zapewnia, że stanowisko Hongkongu w sprawie kryptowalut jest odrębne od stanowiska Chin kontynentalnych. Miasto zamierza uruchomić kilka inicjatyw prawnych mających związek z branżą kryptowalut. Jedną z nich ma być umożliwienie inwestorom detalicznym „bezpośredniego inwestowania w wirtualne aktywa”:

Mamy czteroletnie doświadczenie w regulowaniu branży […]. Uważamy, że to faktycznie dobry moment, aby dokładnie przemyśleć, czy będziemy trzymać się tego wymogu tylko dla profesjonalnych inwestorów.

Zasada “jeden kraj, dwa systemy” stanowi podstawowy fundament rynków finansowych Hongkongu, a fakt, że miasto może wprowadzić własną ustawę w celu regulacji kryptowalut pokazuje, jak bardzo Hongkong jest oddzielony od kontynentu.

Uczestnicy branży wcześniej wyrazili obawy w kwestii obecnych wymagań dotyczących obrotu kryptowalutami. Ich zdaniem, ograniczenia “odstraszają firmy”, a brak jasności regulacyjnej podważa status Hongkongu jako miejsca korzystnego dla wirtualnych aktywów.

Rząd Hongkongu chce zwabić firmy fintech

Komentarz Elizabeth Wong pojawił się w momencie, kiedy to rząd Hongkongu zwiększył wysiłki by zwabić z powrotem firmy z branży fintech, które niedawno opuściły miasto. W ubiegłym tygodniu urzędnicy powiedzieli, że miasto odsłoni podczas nadchodzącego Tygodnia Fintech nowe oświadczenie polityczne dotyczące kryptowalut, by pokazać swoją “wizję rozwoju Hongkongu w międzynarodowe centrum aktywów wirtualnych”.

W  2021 roku Biuro Usług Finansowych i Skarbu Hongkongu rozpoczęło opracowywanie projektu ustawy, która zakazałaby handlu kryptowalutami platformom bez licencji.

Hongkong regulacje stablecoinówreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.