Hongkong: aresztowano podejrzanych o wypranie blisko 380 mln USD | Wiadomości | CrypS.

Hongkong: aresztowano podejrzanych o wypranie blisko 380 mln USD

Anna Sutowicz
HongKong nowe regulacje branży kryptowalut

Rząd Specjalnego Regionu Administracyjnego Hongkongu ogłosił wczoraj, że aresztowano dwie osoby podejrzane o wypranie ok. 380 mln dolarów. Rodzeństwo prawdopodobnie wykorzystywało konta bankowe i wymieniało się różnymi aktywami, w tym także kryptowalutami. Teraz grozi im nawet 14 lat więzienia i grzywna w wysokości 5 mln dolarów.

Podejrzani to 28-letnia kobieta i jej 21-letni brat. Rodzeństwo wypłacało w nocy z bankomatów znaczne kwoty, łącznie w 617 transakcjach. Zatrzymano ich w Yau Tong, na podstawie Rozporządzenia w sprawie Zorganizowanych i Poważnych Przestępstw (Organized and Serious Crimes Ordinance- OSCO).

Pranie pieniędzy za pomocą krypto

28 grudnia 2021 roku Rząd Hongkongu wydał komunikat:

Dalsze śledztwo ujawniło, że dwie aresztowane osoby otworzyły konta osobiste od maja do listopada zeszłego roku w różnych bankach w Hongkongu (w tym w bankach wirtualnych) oraz na platformie wymiany kryptowalut i zaangażowały się w pranie brudnych pieniędzy,

Rodzeństwo prawdopodobnie próbowało ukryć pochodzenie środków finansowych za pomocą kryptowalut. Poza wysyłaniem dolarów amerykańskich na różne konta, para podejrzanych trzymała część środków w krypto i wysyłała je do swoich osobistych portfeli. W trakcie przesłuchania rodzeństwo nie potrafiło wytłumaczyć, jakie jest źródło ogromnych przelewów, które miały miejsce od paru miesięcy. Jest to tym bardziej intrygujące, że oficjalne dochody podejrzanych nie są nawet zbliżone do wspomnianej sumy pieniędzy.

Nie wiadomo jeszcze, czy podejrzani działali sami, czy też byli częścią kręgu przestępczego. Ze względu na to, że śledztwo wciąż trwa, rodzeństwo zostało zwolnione za kaucją pod pewnymi warunkami. Prawdopodobnie jednak nastąpią dalsze aresztowania. Zgodnie z prawem Hongkongu, jeśli zostaną oni uznani za winnych, ryzykują spędzenie nawet 14 lat w więzieniu i grzywną w wysokości 5 mln dolarów.

HongKong nowe regulacje branży kryptowalut
reklama
reklama