Holenderskie władze skonfiskowały BTC i ETH warte ponad 25 milionów euro | Wiadomości | CrypS.

Holenderskie władze skonfiskowały BTC i ETH warte ponad 25 milionów euro

Zerelik Maciej
holandia kryptowaluty

Holenderskie władze zajęły ponad 25 milionów euro w kryptowalutach od kilkudziesięciu podejrzanych w sprawach karnych.

Holenderska prokuratura ogłosiła w zeszłym tygodniu, że we współpracy z dwoma innymi agencjami skonfiskowała w ostatnich miesiącach ponad 25 milionów euro (28,6 miliona dolarów) w kryptowalutach.

Służba Informacji i Dochodzeń Skarbowych (FIOD), Krajowa Służba Dochodzeń Kryminalnych (DLR) i Prokuratura Publiczna (OM) współpracowały przy różnych dochodzeniach, w których nacisk kładziono na konfiskatę portfeli kryptowalutowych.

FIOD jest agencją rządu Holandii odpowiedzialną za prowadzenie dochodzeń w sprawie przestępstw finansowych. Krajowa Kryminalna Służba Śledcza jest częścią holenderskiej krajowej jednostki policji. Z kolei Prokuratura Publiczna, zwana również Openbaar Ministerie, jest organem prokuratorów w holenderskim systemie wymiaru sprawiedliwości. W ogłoszeniu czytamy:

Ponad 25 milionów euro w kryptowalutach, takich jak Bitcoin i Ethereum, zostało skonfiskowanych od kilkudziesięciu podejrzanych.

Różne giełdy kryptowalutowe w Holandii i za granicą współpracowały z FIOD i prokuraturą, gdy wszczęto postępowanie karne. OM wyjaśniła:

Są do tego zobowiązani na mocy holenderskiego prawa.

Agencja dodała, że ich współpraca umożliwiła zajęcie zawartości różnych „portfeli kryptowalutowych zarządzanych przez przestępców o łącznej wartości ponad 25 milionów euro”.

Władze wytłumaczyły jednak, że tożsamość podejrzanych w śledztwie nie zawsze jest znana. Niektórzy z podejrzanych pochodzą z Holandii, podczas gdy inni są obcokrajowcami.

Zostaną oni przekazani wyznaczonym organom zagranicznym, z zastrzeżeniem obowiązujących umów międzynarodowych.

Prokuratura ostrzegła również przed wykorzystaniem kryptowalut jako środka płatniczego przez przestępców, stwierdzając:

Posiadanie i używanie kryptowalut jest legalne, ale też popularne wśród przestępców. Powodem jest to, że przestępcy postrzegają kryptowaluty jako anonimowe i można je szybko przenosić po całym świecie. Kryptowaluty są zatem powszechnie wykorzystywane jako środek płatniczy w różnego rodzaju przestępstwach.

holandia kryptowaluty
reklama
reklama