Holenderski sąd odrzuca apelację dewelopera Tornado Cash | Wiadomości | CrypS.

Holenderski sąd odrzuca apelację dewelopera Tornado Cash

Maciej Żerelik
tornado cash

Deweloper miksera kryptowalut Tornado Cash, Alexei Pertsev, pozostanie w więzieniu co najmniej do 22 listopada. Holenderski sąd odrzucił bowiem złożoną przez niego apelację.


Zdaniem żony programisty – Xenii Malik, sędzia nie wziął pod uwagę argumentów zawartych w apelacji. Wcześniej amerykańskie Ministerstwo Skarbu stwierdziło, że Pertsev „świadomie nie wprowadził skutecznych kontroli mających na celu zapobieganie praniu pieniędzy przez złośliwych aktorów”. Jego żona skomentowała decyzję sądu w następujący sposób:

To jest całkowicie niesprawiedliwe. Mamy tu do czynienia z kompletnym bezprawiem. Myślą, że może wrócić do Rosji, ale tego nie zrobi, bo tam trwa mobilizacja.

Organy ścigania w Holandii skonfiskowały samochód Pertseva i zamierzają wystawić go na aukcję. Możliwe, że zajęte zostaną także inne nieruchomości dewelopera Tornado Cash. Jednocześnie Pertsev nie został jeszcze formalnie oskarżony.

W tej chwili zabrali tylko samochód. Ale myślę, że w każdej chwili mogą przyjść i wziąć coś innego. Nie czuję się bezpiecznie. Mogliby sprzedać pod młotek całą naszą nieruchomość, a ja zostałabym z niczym – martwi się żona dewelopera.

Aresztowanie dewelopera Tornado Cash

Przypomnijmy, że Pertsev został aresztowany w sierpniu tego roku. W Amsterdamie odbył się nawet wiec popierający dewelopera Tornado Cash. Protestujący domagają się jego uwolnienia. Twierdzą, że to niedopuszczalne, by twórca strony internetowej lub oprogramowania został pociągnięty do odpowiedzialności za niewłaściwe wykorzystanie rozwiązania, które stworzył. Tak samo jak niedopuszczalne byłoby aresztowanie twórcy przeglądarki internetowej Mozilla Firefox za sposób korzystania z platformy.

Uczestnicy wiecu poparcia dla Percewa bronili go argumentami:

Alex jest tylko programistą. Powinni ścigać prawdziwych przestępców.

Alex jest oskarżany o tworzenie kodu open source, używanego przez Tornado Cash, projekt będący przedmiotem dochodzenia w Stanach Zjednoczonych i Europie. Ale programista nie ma żadnej kontroli nad tym, jak jego kod o otwartym kodzie źródłowym jest następnie wykorzystywany.

To tak, jakby powiedzieć, że wynalazca noża jest winny morderstwa. To naprawdę zabawne.

tornado cashreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.