Haker nielegalnie wymienił kartę SIM i ukradł kryptowaluty za ok. 800 000 USD | Wiadomości | CrypS.

Haker nielegalnie wymienił kartę SIM i ukradł kryptowaluty za ok. 800 000 USD

Jacek Walewski
haker-scam Cyberprzestępczość

Joseph O’Connor to haker znany jako PlugwalkJoe. Teraz został skazany w USA na pięć lat więzienia. Powód? Kradzież kryptowalut o wartości 794 000 USD. Dokonał tego w efekcie wymiany karty SIM.


Haker wymienił kartę SIM i ukradł majątek

O’Connor został aresztowany w Hiszpanii w lipcu 2021 r. Potem, w kwietniu br., został poddany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych. W czasie procesu przyznał się do stawianych mu zarzutów.

Oprócz kary więzienia [pięć lat], O’Connor został skazany na trzy lata nadzorowanego zwolnienia. Został ponadto zobowiązany do zapłacenia 794 012,64 USD tytułem przepadku

– czytamy w wyroku.

Na czym jednak dokładnie polegało przestępstwo, które popełnił? Wymienił kartę SIM. Problem polegał na tym, że nie swoją, ale nienazwanego z nazwiska dyrektora z rynku kryptowalut. Po owej wymianie O’Connor uzyskał nieautoryzowany dostęp do kont i systemów komputerowych należących do giełdy, którą zarządzał wspomniany manager. W ten sposób ukradł kryptowaluty o wartości ok. 800 000 USD. Potem wyprał je za pomocą dziesiątek transakcji. Część z aktywów zamienił na bitcoiny.

Ostatecznie część skradzionych kryptowalut została zdeponowana na portfelu kontrolowanym przez O’Connora

– dodano w oświadczeniu służb.

Włam na Twittera

To jednak nie wszystko. O’Connor – wraz ze swoimi współpracownikami – ma na koncie także przestępstwo związane z włamaniem się na Twittera. Miało to miejsce w lipcu 2020 r. W ten sposób przejął od internautów kryptowaluty o wartości 120 000 USD. Zastosował wtedy serię „technik inżynierii społecznej” i ataków także polegających na zamianie karty SIM. W ten sposób udało się mu przejąć około 130 kont znanych osób na Twitterze, a także dwa duże konta na TikToku i Snapchacie. Profile były mu konieczne do „uruchomienia kampanii oszukania innych użytkowników Twittera. W innych przypadkach współspiskowcy sprzedawali innym dostęp do kont na Twitterze”. O’Connor próbował nawet szantażować ofiarę ze Snapchata, grożąc publicznym opublikowaniem jej prywatnych wiadomości.

Warto dodać, że nielegalne przejmowanie SIM to poważne zagrożenie. Wraz z innymi danymi pozwala to przejąć dostęp do kont na social mediach czy na giełdach kryptowalut.

haker-scamreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.