Gubernator banku centralnego Chin: kryptowaluty to opcja inwestycyjna, a nie waluty | Wiadomości | CrypS.

Gubernator banku centralnego Chin: kryptowaluty to opcja inwestycyjna, a nie waluty

Mariusz Przepiórka
chińskie media odradzają inwestowanie w bitcoiny

Li Bo, niedawno mianowany gubernator Banku Centralnego Chin, wypowiedział się publicznie na temat potencjalnych korzyści z kryptowalut jako inwestycji. Według doniesień medialnych Li Bo wygłosił swą opinię podczas Forum Boao.

– Wierzymy, że bitcoin i stablecoiny są szyfrowanymi aktywami. Szyfrowane aktywa są opcją inwestycyjną, a nie walutą samą w sobie. Jest to alternatywna inwestycja, a nie waluta. Dlatego uważamy, że aktywa kryptowalutowe powinny odgrywać ważną rolę w przyszłości, zarówno jako narzędzie inwestycyjne, jak i jako inwestycja alternatywna – powiedział Li Bo.

Gubernator miał wskazać, że niepewność regulacyjna w Chinach może wpływać na potencjał kryptowalut jako narzędzia inwestycyjnego, odnosząc się do zakazu banku centralnego dotyczącego ICO i krajowych giełd kryptowalutowych. Dodatkowo powiedział, że bank centralny aktualnie nie planuje wprowadzania zmian w zakresie istniejących przepisów, a stablecoiny mogą podlegać ściślejszej regulacji niż inne kryptowaluty. Jego zdaniem, jeśli jakikolwiek stablecoin chce stać się szeroko stosowanym narzędziem płatniczym, musi podlegać ścisłemu nadzorowi, tak jak banki lub instytucje finansowe.

Kryptowaluty muszą dać korzyść realnej gospodarce

Uwagi Li Bo stały w sprzeczności z opiniami wygłaszanymi przez Zhou Xiaochua, byłego prezesa banku centralnego Chin, który również przemawiał na Forum Boao. Zhou dokonał silnego rozróżnienia pomiędzy tym, co nazwał „rzeczywistą gospodarką”, a gospodarką, w której istnieją waluty cyfrowe. Jego zdaniem finanse mają służyć rzeczywistej gospodarce. Niezależnie od tego, czy jest to waluta cyfrowa, czy aktywa cyfrowe, powinny być ściśle zintegrowane z rzeczywistą gospodarką i jej służyć.

– Należy zadać pytanie, jakie są korzyści z aktywów cyfrowych dla realnej gospodarki? Chiny podkreślają, że produkty finansowe, usługi finansowe i nowe instytucje powinny zwrócić uwagę na waluty cyfrowe. Musicie jednak służyć realnej gospodarce i musicie jasno określić, jakie korzyści przynosicie dla realnej gospodarki – wskazał Zhou Xiaochua.

chińskie media odradzają inwestowanie w bitcoiny
reklama
reklama