Grube ryby świata przestępczego posiadają kryptowaluty o wartości 25 mld USD | Wiadomości | CrypS.

Grube ryby świata przestępczego posiadają kryptowaluty o wartości 25 mld USD

Mariusz Przepiórka
firma analityczna chainalysis tworzy nowy portal z danymi z rynku kryptowalut

Dane opublikowane przez Chainalysis wykazały, że 4068 grubych ryb świata przestępczego posiada kryptowaluty o wartości 25 mld USD. Firma definiuje grubą rybę przestępczości jako prywatny portfel, w którym znajdują się kryptowaluty o wartości co najmniej 1 mln USD i który otrzymał co najmniej 10% tych środków za pośrednictwem nielegalnych adresów.

Dane te zostały opublikowane w ramach zapowiedzi nadchodzącego raportu Chainalysis na temat przestępczości kryptowalutowej w 2022 roku i pokrywają się z podobnymi raportami na temat ransomware, oszustw NFT, prania brudnych pieniędzy i złośliwego oprogramowania.

Kradzieże kryptowalut dominują w zestawieniu

Dwa wnioski z tego raportu wysuwają się na pierwszy plan: wzrost sald kryptowalut, które pochodzą z przestępstwa, oraz przyczyny tego wzrostu. Na koniec 2021 roku nielegalne salda – czyli środki, które pochodzą z nielegalnych źródeł – wynosiły 11 mld USD, co oznacza ogromny wzrost z 3 mld USD na koniec 2020 roku. Wzrost ten był wynikiem wzrostu wartości kryptowalut, ale także wzrostu liczby ataków hakerskich.

Z 11 mld USD na koniec 2021 roku, skradzione fundusze stanowiły 93% lub 9,8 mld USD. Fundusze na rynku darknet są następne w kolejności z kwotą 448 mln USD, a dalej plasują się oszustwa (192 mln USD) i fałszywe sklepy (66 mln USD).

Co ciekawe, firma Chainalysis określiła również lokalizację tych grubych ryb, według strefy czasowej. W raporcie stwierdzono, że strefy czasowe, które zawierały najwięcej przestępczych grubych ryb, obejmowały duże rosyjskie miasta, takie jak Moskwa i Sankt Petersburg, a także kraje takie jak Republika Południowej Afryki, Iran i Arabia Saudyjska.

Blockchain ułatwia śledzenie środków

Zdaniem Chainalysis, możliwość skutecznego śledzenia grubych ryb świata przestępczego i określania ilości ich udziałów z jednego publicznego zestawu danych jest główną różnicą między przestępczością opartą na kryptowalutach a przestępczością opartą na tradycyjnych walutach.

– W przypadku walut fiducjarnych, przestępcy o najwyższej wartości netto mają niejawne sieci zagranicznych banków i korporacji, w których ukrywają swoje środki. W przypadku kryptowalut transakcje są zapisywane w sieci blockchain, gdzie wszyscy mogą je zobaczyć – podsumowuje Chainalysis.

firma analityczna chainalysis tworzy nowy portal z danymi z rynku kryptowalutreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.