Górnictwo kryptowalutowe wznawia działalność w Iranie | Wiadomości | CrypS.

Górnictwo kryptowalutowe wznawia działalność w Iranie

Mariusz Przepiórka
iran zezwala bankom i kantorom na płatności w kryptowalutach za import

Władze Iranu zezwolą licencjonowanym górnikom kryptowalutowym na wznowienie działalności po trzymiesięcznym zakazie nałożonym przez byłego prezydenta Hassana Rouhaniego 26 maja 2021 roku. Zakaz został wprowadzony w życie ze względu na obawy dotyczące stabilności sieci energetycznej kraju.

Latem bliskowschodni kraj borykał się z częstymi przerwami w dostawie energii elektrycznej, które prezydent Rouhani przypisał ekstremalnie wysokim temperaturom. Zdarzało się, że w okresie letnim temperatura w Iranie osiągała blisko 50 stopni Celsjusza.

Zakaz z powodu upałów

W obliczu przerw w dostawie prądu i niedoboru wody, Rouhani zdecydował się zakazać wydobywania kryptowalut podczas upałów, aby zapewnić obywatelom działanie klimatyzatorów. W niektórych kręgach wyrażano jednak wątpliwości co do tego, ile energii faktycznie zużywa wydobycie kryptowalut w kraju. Wraz z ustaniem upałów i po objęciu urzędu prezydenta przez Ebrahima Raisiego zakaz wydobywania kryptowalut został zniesiony.

Szacuje się, że od 4,5% do 7% światowego wydobycia kryptowalut odbywa się w Iranie. Nie jest to jednak zaskoczeniem, ponieważ Iran może poszczycić się jednymi z najniższych cen energii elektrycznej na świecie dzięki bogatym zasobom paliw kopalnych, takich jak gaz ziemny.

Bitcoin sposobem na ominięcie sankcji

Według różnych doniesień, kraj ten przychylnie patrzy na wydobycie bitcoina (BTC) i traktuje to jako sposób na uniknięcie sankcji ze strony Stanów Zjednoczonych. Iran obecnie cierpi z powodu prawie całkowitego embarga nałożonego przez USA, co negatywnie wpływa na gospodarkę kraju. Przy obecnym poziomie wydobycia w Iranie, przychody szacowane są przez Elliptic na około 1 mld USD.

Według doniesień medialnych, mimo zakazu wydobycie kryptowalut w Iranie nie zostało zawieszone. Pojawiły się również informacje, że Ali Sahraee, dyrektor Teherańskiej Giełdy Papierów Wartościowych (TSE), podał się do dymisji po tym, jak państwowe media poinformowały, że podczas zakazu wydobywanie kryptowalut odbywało się na giełdzie. Kierownictwo TSE najpierw zaprzeczyło prowadzeniu wydobycia, ale później zastępca dyrektora wykonawczego Beheshti-Sarsht przyznał, że TSE powinna zostać pociągnięta do odpowiedzialności za tę operację.

iran zezwala bankom i kantorom na płatności w kryptowalutach za import
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.