Giełdy kryptowalut pośredniczyły w handlu narkotykami | Wiadomości | CrypS.

Giełdy kryptowalut pośredniczyły w handlu narkotykami

kryptowaluty jak zarabiać

Znana firma analityczna Elliptic przeprowadziła dochodzenie w sprawie roli wirtualnych walut w globalnym łańcuchu dostaw fentanylu. Jest to silny lek przeciwbólowy wpływający na receptory opioidowe.


Eksperci zidentyfikowali usankcjonowaną przez Stany Zjednoczone rosyjską giełdę kryptowalut oraz australijską platformę umożliwiającą handel kryptowalutowymi aktywami, jako dużych pośredników ułatwiających zakup chemicznych prekursorów fentanylu.

Fentanyl sprowadzony z Państwa Środka

Badacze dotarli do co najmniej 100 sprzedawców z Chin, którzy byli skłonni sprzedać  chemikalia prekursorowe fentanylu, prasy do tabletek lub matryce – i akceptowali płatności w wirtualnych walutach. W niektórych przypadkach zaproponowano im również gotowy do dystrybucji fentanyl. 

Z raportu opublikowanego przez Elliptic wynika, że Państwo Środka jest głównym światowym eksporterem gotowych produktów fentanylowych. Dostawcy z tego kraju informowali o zdolności wysyłki tych produktów na arenę międzynarodową, a wielu z nich gwarantowało nawet odprawę graniczną. 

Środki były ukrywane m.in. w opakowaniach z karmą dla psów lub w butelkach po detergencie do mycia samochodów. Należy obok dodać, iż chińscy dostawcy korzystają często z usług legalnych przewoźników, którzy nie mają czasu na weryfikację zawartości opakowań. 

Giełdy kryptowalut pośrednikami operacji

Analitycy z Elliptic odkryli, śledząc adresy kryptograficzne, że sprzedawcy produktów fentanylowych zebrali dziesiątki milionów dolarów wyłącznie za pośrednictwem kryptowalut. Głównie posługiwali się oni bitcoinem (BTC) i tetherem (USDT). 

Z dalszych obserwacji wynika, iż większość płatności w kryptowalutowych aktywach pochodziła od klientów korzystających ze scentralizowanych giełd. Eksperci zidentyfikowali rosyjską giełdę Garantex, objętą aktualnie sankcjami przez USA, oraz nienazwaną australijską platformę kryptowalutową jako głównych pośredników.

Badacze dotarli do adresów kryptograficznych dla blockchaina Ethereum i Tron, gdzie wykorzystywany był USDT, a także adresów dla sieci Bitcoina oraz Monero (XMR). W raporcie nie oszacowano, ile prekursorów fentanylu zostało zakupionych za cyfrowe aktywa. Jeżeli jednak  wszystkie zidentyfikowane zakupy dotyczyły produkcji fentanylu, miały one wartość liczoną w  miliardach dolarów. 

kryptowaluty jak zarabiaćreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.