Giełda żąda zwrotu bitcoinów kupionych po zaniżonej cenie | Wiadomości | CrypS.

Giełda żąda zwrotu bitcoinów kupionych po zaniżonej cenie

Mariusz Przepiórka
Gielda żąda zwrotu bitcoinów kupionych po zaniżonej cenie

Jedna z największych południowoazjatyckich giełd kryptowalutowych, Philippine Digital Assets Exchange (PDAX), domaga się zwrotu bitcoinów kupionych po zaniżonej cenie wynoszącej niespełna 6100 USD. Giełda podkreśla, że jest to wynik błędu technicznego, do którego doszło 16 lutego.

Liczba klientów, którzy kupili tysiące bitcoinów po zaniżonej cenie jest nieznana. Wielu z nich wycofała kupione bitcoiny do limitu dostępnego na giełdzie (1 BTC na 24 godziny). Po technicznej wpadce PDAX rozsyła informacje do klientów, domagając się dopłaty do zakupionych kryptowalut i grożąc potencjalnymi konsekwencjami prawnymi. W wyniku wspomnianego błędu giełda zamknęła dostęp do platformy na 36 godzin.

Jeden z użytkowników, który zakupił BTC po zaniżonej cenie, poprosił o poradę na jednym z forów portalu Reddit. Zapytał, czy ma prawny obowiązek zwrotu kryptowaluty i otrzymał sprzeczne odpowiedzi. Przyznał on, że zdążył przesłać zakupione BTC do innego portfela poza giełdą PDAX. Wskazał również, że giełda przesłała mu wiadomość z żądaniem zwrotu BTC i „obietnicą” podjęcia kroków prawnych w przypadku zignorowania żądania.

Giełdy z coraz większymi problemami technicznymi

W dniu 23 lutego, Nichel Gaba, CEO PDAX, zorganizował konferencję prasową, na której wyjaśniał wydarzenia sprzed tygodnia. Podkreslił on, że błąd techniczny był wywołany niespodziewanie dużą aktywnością użytkowników giełdy. Właśnie to sprawiło, że cena BTC podawana przez giełdę wynosiła niespełna 6100 USD, znacznie poniżej aktualnej wartości rynkowej.

Giełda PDAX została założona w 2019 roku i działa na licencji udzielonej przez filipiński bank centralny. Problemy techniczne dotknęły ją 16 lutego, kiedy to cena bitcoina po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 50 tys. USD. Niestety nie jest to jedyna giełda, która przy wzmożonej aktywności traderów boryka się z problemami technicznymi. Niedawno podobne trudności przechodziły również Coinbase i Binance.

Gielda żąda zwrotu bitcoinów kupionych po zaniżonej ceniereklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.