fbpx

Giełda Binance złożyła pozew przeciwko Forbesowi i dziennikarzom

Zerelik Maciej
binance zaprzecza, że próbował przejąć union bank Binance

Binance złożył pozew w stanie New Jersey przeciwko Forbes Media i dwóm jego dziennikarzom, Michaelowi del Castillo i Jasonowi Brettowi. Giełda twierdzi, że opublikowany artykuł pod tytułem „Leaked ‚Tai Chi’ Document Reveals Binance’s Elaborate Scheme To Evade Bitcoin Regulators” zniesławił jej imię. Binance żąda zarówno odszkodowań pieniężnych, jak i kar dla osób odpowiedzialnych za napisanie artykułu.

W tekście, który ukazał się na stronie internetowej Forbesa w dniu 29 października, stwierdzono, że dokument „Tai Chi” zawierał szczegóły dot. „umyślnie wprowadzającego w błąd organy regulacyjne” programu. Według Forbesa, dokument ten opisywał plan przelewania dochodów od amerykańskiego podmiotu z powrotem do Binance’a, jednocześnie izolując firmę od amerykańskiego egzekwowania prawa.

Oszczerstwa wobec Binance

W skardze, złożonej w środę w Sądzie Rejonowym Stanów Zjednoczonych w New Jersey, Binance oświadczył, że „historia zawiera liczne fałszywe, wprowadzające w błąd i oszczercze stwierdzenia na temat giełdy. Binance zaprzecza jakoby miał stworzyć dokument Tai Chi i nigdy nie wdrożył opisanego w nim systemu. Platforma twierdzi również, że Harry Zhou, autor tego dokumentu, nigdy nie pracował dla firmy.

Giełda Binance miała wysłać dziennikarzom list z żądaniem usunięcia artykułu, wycofania swoich słów i przeprosin. Tekst nie został jednak usunięty i cały czas widnieje na stronie, a wraz z nim taki fragment:

„Dyrektor ds. zgodności Lim wysłał wcześniej do Forbesa e-mail potwierdzający, że Zhou był pracownikiem Binance’a”.

Bariera dla udanych procesów o zniesławienie przeciwko dziennikarzom i organizacjom medialnym jest wysoka. Powodowie na ogół muszą udowodnić, że oskarżony działał w sposób „lekkomyślny, nie zwracając uwagi na prawdę” lub z prawdziwą złośliwością (wiedząc, że złożone oświadczenia były fałszywe). Innym elementem udanego pozwu o zniesławienie jest często „szkoda materialna”, a Binance twierdzi, że w wyniku publikacji artykułu poniósł szkodę materialną „wartą miliony dolarów”, którą ma nadzieję udowodnić na procesie.

Dyrektor generalny Binance’a, Changpeng Zhao, groził wcześniej pozwaniem The Block, kryptowalutowego serwisu informacyjnego.

 

Dodaj komentarz