Meta Platforms pozwana przez FTC | Wiadomości | CrypS.

FTC pozywa Metę. Chce zapobiec monopolowi firmy

Anna Sutowicz
Decentraland ma 379 aktywnych użytkowników

Federalna Komisja Handlu (FTC) złożyła dziś pozew, by zablokować planowane przez Meta przejęcie Within, tj. firmy odpowiedzialnej za aplikację fitness VR Supernatural. 


Wszystko pod kontrolą

Meta, czyli macierzysta firma Facebooka i Instagrama to największy gracz w przestrzeni wirtualnej rzeczywistości (VR). Jej plan dotyczący zakupu producenta aplikacji VR Within może być jednak udaremniony. Federalna Komisja Handlu Stanów Zjednoczonych (FTC) złożyła pozew o zablokowanie transakcji. Agencja twierdzi, że planowane przedsięwzięcie stanowiłoby kolejny krok w kierunku przejęcia całkowitej kontroli nad metaversum:

Meta byłaby o krok bliżej swojego ostatecznego celu, jakim jest posiadanie całego ’metaversum’.

Meta narusza przepisy?

Agencja twierdzi, że Meta dąży do stłumienia konkurencji fitness VR, kupując wiodące studio, zamiast rozwijać swój program. Komisja głosowała 3:2 za złożeniem pozwu o zablokowanie transakcji. W opinii FTC:

Przejęcie [tłumi] przyszłą innowacyjność i konkurencyjną rywalizację, naruszając tym samym przepisy antymonopolowe.

FTC zauważa również, że Meta jest już właścicielem Beat Games, producenta popularnej gry VR Beat Sabre, która jest używana przez niektórych jako aplikacja fitness.

Co na to Meta?

W swoim oświadczeniu, Meta odrzuciła twierdzenia agencji. Zasugerowała również, że przejęcie ma na celu wprowadzenie nowej inwestycji w przestrzeń VR. Firma nie odniosła się jednak do poszczególnych zarzutów komisji dotyczących jej planów w świecie metaverse. Nikhil Shanbhag, wiceprezes Meta napisał, że są to jedynie spekulacje:

Sprawa FTC opiera się na ideologii i spekulacjach, a nie na dowodach. Pomysł, że to przejęcie doprowadziłoby do antykonkurencyjnych wyników w dynamicznej przestrzeni z takim samym poziomem wejścia i wzrostu, jak fitness online, jest po prostu niewiarygodny.

Swoje plany zakupu Meta ujawniła w październiku ubiegłego roku.

I kolejny cios…

W tym kwartale Meta poniosła straty w wysokości 2,81 mld USD. Od początku roku straty sięgają aż 5,77 mld USD. Mimo tego, dziś po południu Mark Zuckerberg próbował przekonać akcjonariuszy, że to sprytna długoterminowa strategia, a firma koncentruje się na maksymalizacji krótkoterminowych przychodów z monetyzacji.

Decentraland ma 379 aktywnych użytkownikówreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.