FCA ostrzega brytyjskie fintechy o możliwym wzroście przestępczości powiązanej z Afganistanem | Wiadomości | CrypS.

FCA ostrzega brytyjskie fintechy o możliwym wzroście przestępczości powiązanej z Afganistanem

Zerelik Maciej
brytyjski regulator fca

Niedawno Stany Zjednoczone ostatecznie wycofały się z trwającej dwie dekady wojny w Afganistanie. Kontrolę nad krajem przejęli talibowie. Sytuacja ta wzbudziła niepokój regulatorów finansowych na całym świecie. Obawiają się oni bowiem wzrostu ilości przestępstw powiązanych z tym środkowoazjatyckim krajem.

Brytyjski regulator rynków finansowych – Financial Conduct Authority (FCA), wydał we wtorek ostrzeżenie dla fintechowych firm. Dotyczy ono zmian wynikających z rosnącej liczby przestępstw finansowych, głównie związanych z przepływem funduszy. W ostrzeżeniu czytamy:

Firmy powinny być świadome możliwego wpływu tych wydarzeń na wzorce działalności finansowej, gdy oceniają ryzyko związane z konkretnymi klientami i przepływami funduszy.

FCA zwrócił się do firm o „ustanowienie i utrzymanie systemów i kontroli przeciwdziałających ryzyku, ponieważ mogą one zostać wykorzystane do wspierania przestępstw finansowych”. Ponadto, zobowiązał je do przestrzegania lokalnych przepisów dotyczących prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Przepisy te obejmują m.in. ocenę ryzyka, kontrolę klienta i monitorowanie transakcji.

Regulator chce, aby firmy finansowe analizowały w szczególności transakcje przeprowadzane z Afganistanem. Poza tym, muszą one zgłaszać podejrzane działania do brytyjskiej jednostki analityki finansowej (UKFIU). Wymogi te, dotyczące ścisłego monitorowania transakcji finansowych, mają przetestować solidność stosowanych systemów.

Chociaż Afganistan nie jest obecnie wymieniony jako jurysdykcja wysokiego ryzyka w harmonogramie 3ZA MLRs, firmy są zobowiązane przez rozporządzenie 33(1)(a) do stosowania środków wzmożonej staranności uwzględniającej ryzyko, gdy istnieje wysokie ryzyko prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu.

– dodało FCA.

Na początku tego miesiąca, gdy sytuacja w Afganistanie zaczęła się pogarszać, Western Union zawiesiło wszystkie swoje usługi w tym kraju.

 

brytyjski regulator fca
reklama
reklama