FBI ostrzega przed scamami wykorzystującymi bitomaty | Wiadomości | CrypS.

FBI ostrzega przed scamami wykorzystującymi bitomaty

Zerelik Maciej
fbi kryptowaluty

FBI wydało ostrzeżenie przed scamami, które do płatności wykorzystują bitomaty i kody QR. Biuro napisało w publicznym komunikacie:

FBI zaobserwowało wzrost oszustów kierujących ofiary do korzystania z fizycznych bitomatów i cyfrowych kodów QR w celu sfinalizowania transakcji.

Według FBI, schematy te obejmują podszywanie się pod znane firmy/osobistości, schematy romansowe oraz loterie. Niezależnie jednak od rodzaju, metody korzystania z bitomatów i kodów QR są podobne.

Anatomia oszustwa

Jak twierdzi biuro, oszust często żąda zapłaty od ofiary, którą kieruje do krypo bitomatu. Wcześniej wysyła jej też kod QR powiązany z własnym portfelem.

„Zdecentralizowana natura kryptowaluty stwarza wyzwania, które utrudniają jej odzyskanie” – stwierdziło FBI, dodając, że gdy ofiara dokona płatności, oszust „natychmiast jest właścicielem kryptowaluty i często natychmiast przekazuje środki na konto za granicą”.

To, oczywiście, różni się od tradycyjnego przelewu, gdzie płatności zajmują dzień lub dwa, zanim zostaną rozliczone. „Może to również utrudnić odzyskanie środków przez organy ścigania i spowodować, że wiele ofiar poniesie straty finansowe”.

Wskazówki, jak się chronić

FBI podzieliło się wskazówkami, jak chronić się przed tego typu scamami. Powtarzają one niektóre z najstarszych porad, jeśli chodzi o bezpieczeństwo finansowe. Biuro zaleca, aby nie wysyłać płatności do osób, z którymi rozmawiało się tylko online i nie odpowiadać na połączenia z nieznanych numerów telefonów.

Ponadto agencja federalna radzi ludziom, aby nie korzystali z bitomatów, które reklamują się jako anonimowe.

Te bitomaty mogą być niezgodne z amerykańskimi przepisami federalnymi i mogą ułatwiać pranie pieniędzy.

fbi kryptowaluty
reklama
reklama