FBI ostrzega przed fałszywymi kryptowalutowymi aplikacjami | Wiadomości | CrypS.

FBI ostrzega przed fałszywymi kryptowalutowymi aplikacjami

Anna Sutowicz
FBI ostrzega

FBI ostrzega: cyberprzestępcy wykorzystują fałszywe aplikacje do inwestowania w kryptowaluty, by ukraść fundusze amerykańskim inwestorom.


Federalne Biuro Śledcze (FBI) wydało wczoraj publiczne ostrzeżenie o fałszywych aplikacjach kryptowalutowych. W opublikowanym alercie FBI poinformowało, że cyberprzestępcy kontaktują się z amerykańskimi inwestorami, twierdząc, że oferują legalne usługi inwestycyjne w kryptowalutach. Oszuści stworzyli aplikacje wykorzystujące takie same loga i informacje identyfikacyjne, jak legalne firmy kryptowalutowe. Przekonują ofiary do wpłacania środków do fałszywych portfeli.

Amerykańskie federalne organy ścigania szacują, że do tej pory cyberprzestępcom udało się ukraść ok. 42,7 mln USD łącznie od 244 ofiar.

Nie tak łatwo się wycofać…

Kiedy ofiary próbowały wycofać się z aplikacji, zostały poproszone o zapłacenie podatków od swoich wypłat. Jednak był to tylko kolejny podstęp, ponieważ nawet jeśli ofiary dokonały płatności, wypłaty nadal były niedostępne.

FBI zidentyfikowało również innych oszustów, tym razem działających pod nazwą firmy YiBit. W okresie od października 2021 r. do maja 2022 r. w bardzo podobnej operacji wyłudzili od co najmniej czterech ofiar ok. 5,5 mln USD. YiBit to nazwa dawnej, legalnej giełdy kryptowalut.

Sceptycyzm jest wskazany

We wczorajszym ostrzeżeniu FBI zaleciło inwestorom, by ze sceptycyzmem podchodzili do aplikacji i zawsze weryfikowali, czy firma jest legalna:

Podejmij kroki w celu zweryfikowania tożsamości osoby fizycznej przed przekazaniem jej danych osobowych lub skorzystaniem z porady inwestycyjnej.

Właścicielom kryptowalut zalecono także włączenie uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA) we wszystkich swoich kontach, jak również odrzucanie próśb o zdalny dostęp do aplikacji.

Zostałem oszukany – co teraz?

Co zrobić jeśli zostałeś oszukany przez nieuczciwego brokera, „bota do handlu bitcoinami” albo inną fałszywą usługę inwestycyjną? Przedstawiamy to w kilku prostych krokach. Krótki instruktarz dla osób, które padły ofiarą internetowych naciągaczy znajdziesz w tym artykule: Zostałeś oszukany – co robić?

FBI ostrzegareklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.