FBI ostrzega: kryptowalutowe scamy nadal są ogromnym zagrożeniem. Zwłaszcza oszustwo "na miłość" | Wiadomości | CrypS.

FBI ostrzega: kryptowalutowe scamy nadal są ogromnym zagrożeniem. Zwłaszcza oszustwo “na miłość”

Jacek Walewski
CoinsPaid okradzione

Federalne Biuro Śledcze (FBI) ma straszne wieści. W 2023 r. oszustwa związane z kryptowalutami stanowiły największą część strat inwestycyjnych.


  • Kryptowaluty nadal są wykorzystywane przez oszustów. Skala kryptowalutowych scamów wręcz rośnie, podaje FBI.
  • Nadal popularny jest “ubój świń”, czyli tzw. “romantyczna” metoda oszukiwania inwestorów.
  • Problem wykracza poza granice USA i dotyczy też np. Australii.

FBI: uwaga na kryptowaluty!

Na początek trochę suchych, ale ważnych danych. W nowym raporcie FBI podało, że straty inwestycyjne związane z kryptowalutami wzrosły z 2,57 miliarda USD w 2022 r. do około 3,94 miliarda USD w 2023 r.. Daje to wzrost o 53%. Łączna kwota strat ze wszystkich inwestycji w 2023 r. wyniosła 4,57 miliarda USD. Oznacza to, że wspomniane 3,94 miliarda USD utracone w wyniku oszustw związanych z kryptowalutami stanowiło około 86% wszystkich strat związanych z oszustwami inwestycyjnymi w USA.

Jak oszuści najczęściej łapią swoje ofiary? Oczywiście wmawiają im, że kryptowaluty pozwolą im zarobić krocie. „Oszustwa te mają na celu zwabienie osób będących ich celem obietnicą lukratywnych zwrotów z inwestycji”, podaje FBI.

Oszustwo na miłość?

Nadal popularny jest tzw. ubój świń. Przestępca kontaktuje się ze swoją ofiarą za pomocą… portalu randkowego. Przybiera w tym celu fałszywą tożsamość (np. przystojnego mężczyzny lub pięknej kobiety). Zdobywa zaufanie ofiary i nakłania do inwestycji w kryptowaluty. Pokazuje, że małą kwotę można szybko pomnożyć (najczęściej środki ofiara lokuje na fałszywej giełdzie, nad którą kontrolę mają przestępcy). Gdy oszust dostaje większą sumę, znika ze środkami.

W grudniu 2023 r. Chainalytic poinformowało, że tzw. “romantyczne scamy” doprowadziły do utraty łącznie aż 374 mln USD w kryptowalutach.

Tymczasem 1 stycznia portal Cointelegraph poinformował, że w 2023 r. ponad 324 000 użytkowników kryptowalut padło ofiarą phishingu. Łącznie skradziono tak aż 295 milionów USD w cyfrowych aktywach.

Warto dodać, że problem nie dotyczy tylko USA. W kwietniu 2023 r. Australijska Komisja ds. Konkurencji i Konsumentów poinformowała, że Australijczycy stracili w wyniku scamów 221,3 mln dolarów australijskich (146,9 mln USD), co stanowi wzrost o 162,4% w porównaniu z 2021 r.

CoinsPaid okradzionereklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.