FBI aresztuje członków ruchu Free Keene za prowadzenie nielegalnej krypto działalności | Wiadomości | CrypS.

FBI aresztuje członków ruchu Free Keene za prowadzenie nielegalnej krypto działalności

Zerelik Maciej
fbi kryptowaluty

Sześć osób zaangażowanych w ruch Free Keene zostało aresztowanych i oskarżonych o prowadzenie nielegalnej działalności powiązanej z kryptowalutami.

Federalne Biuro Śledcze (FBI) dokonało we wtorek nalotu na kilka nieruchomości powiązanych z członkami wolnościowego ruchu Free Keene. Łącznie aresztowano sześć osób.

Oskarżone osoby to Ian Freeman (dawniej Ian Bernard), Colleen Fordham, Renee Spinella, Andrew Spinella, Nobody (dawniej Richard Paul) oraz Aria DiMezzo (dawniej James Baker). DiMezzo jest samozwańczym „transseksualnym satanistycznym anarchistą”, który startował jako republikański kandydat na szeryfa hrabstwa Cheshire w 2020 roku. Zarówno Freeman, jak i Nobody ubiegali się o urząd gubernatora.

Freeman podczas nalotu posiadał 178 000 USD w gotówce oraz BTC warte 1,66 miliona dolarów. Jak twierdzi prokuratura, posiada on także inne kryptowaluty oraz płynne aktywa. Akt oskarżenia wyszczególnia, że od 2016 r:

Oskarżeni prowadzili biznes, który umożliwił klientom wymianę ponad dziesięciu milionów dolarów w walucie fiat na walutę wirtualną, pobierając opłatę za swoją usługę. Prowadzili swój biznes wymiany wirtualnej waluty za pomocą stron internetowych, a także obsługiwali bankomaty z wirtualną walutą w New Hampshire.

Czym jest ruch Free Keene?

The Free Keene Project opisuje siebie jako „miejsce aktywizmu wolnościowego w New Hampshire”. Grupa już od dawna jest zwolennikiem kryptowalut, a w 2018 roku uruchomiła ambasadę Bitcoina w Keene.

Akt oskarżenia „zarzuca również, że oskarżeni świadomie prowadzili biznes wymiany kryptowalut z naruszeniem federalnych przepisów i regulacji dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy”. Co więcej, „niektórzy oskarżeni otworzyli konta bankowe pod nazwami rzekomych podmiotów religijnych.” Należą do nich Shire Free Church, the Crypto Church of NH, the Church of the Invisible Hand i Reformed Satanic Church.

W dalszej części oskarżenia DOJ możemy przeczytać:

Niektórzy oskarżeni podjęli znaczne wysiłki w celu uniknięcia wykrycia ich nielegalnego systemu wymiany wirtualnej waluty, unikając odpowiedzi na pytania instytucji finansowych o charakter działalności i wprowadzając instytucje finansowe w błąd, że ich nielegalny biznes wymiany wirtualnej waluty jest organizacją religijną otrzymującą datki na cele charytatywne.

fbi kryptowaluty
reklama
reklama