Facebook pozwany przez australijskiego miliardera o oszustwa kryptograficzne | Wiadomości | CrypS.

Facebook pozwany przez australijskiego miliardera o oszustwa kryptograficzne

Anna Sutowicz
Facebook zostaje pozwany

Andrew Forrest, australijski miliarder, pozywa Facebooka do sądu. Jak twierdzi, fałszywe reklamy kryptowalut umieszczone na platformie wykorzystywały jego wizerunek do oszukiwania użytkowników. Straty szacuje na miliony dolarów.

Prezes Fortescue Metals, Andrew „Twiggy” Forrest wytoczył powództwo przeciwko Facebookowi. To pierwszy raz, kiedy Facebook będzie musiał bronić się w tego rodzaju sprawie karnej. 

To “przestępcza lekkomyślność”

Forrest oskarża Facebooka o łamanie australijskich przepisów dotyczących prania pieniędzy. Jak twierdzi, platforma okazała się lekkomyślna, nie powstrzymując reklam, które bezprawnie używały jego nazwiska i wizerunku. Ofiary zgłaszały się do Forresta z przekonaniem, że faktycznie popierał on plan inwestycyjny umieszczony na reklamach.

W opinii Forresta, gigant mediów społecznościowych powinien lepiej zapobiegać rozprzestrzenianiu się oszustw na swojej platformie. Pierwsze fałszywe reklamy z nazwiskiem Forresta pojawiły się już na początku 2019 roku. Poza zgłoszeniem takich postów administratorom Facebooka, Forrest wysłał także pod koniec 2019 roku otwarty list do M. Zuckerberga, wzywając go do podjęcia bardziej radykalnych działań. Od tego czasu Facebookowi nie udało się rozwiązać problemu.

Wedle dokumentów przedstawionych przez Forresta, jedna z oszukanych osób straciła 952 000 AUD.

Co na to pozwany?

Facebook uznał, że nie może komentować sprawy Forresta, ponieważ jest to „potencjalnie aktywna sprawa prawna”.

Rzecznik firmy macierzystej Facebooka, Meta Platforms  powiedziała jedynie ogólnie, że:

nie chcemy reklam, które mają na celu wyłudzenie pieniędzy lub wprowadzenie w błąd na Facebooku – naruszają one nasze zasady i nie są dobre dla naszej społeczności.

Nieznana jest dokładna liczba i tożsamość osób oszukanych w wyniku tego oszustwa. Jednakże, w opinii prawników Forresta, zakres szkód jest ogromny.

Dr Forrest złożył także pozew cywilny w Kalifornii, w którym zarzuca Facebookowi czerpanie zysków z cyklu nielegalnych reklam.

To nie jedyne problemy M. Zuckerberga związane z oszustwami popełnianymi na jego platformie. Brytyjscy prawodawcy wezwali rząd, by rozważył zmuszenie firm technologicznych, w tym Meta Platforms (Facebook) do zwracania pieniędzy ofiarom oszustw popełnianych na ich platformach.

Facebook zostaje pozwanyreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.