Exxon planuje wykorzystać nadmiar gazu ziemnego do wydobywania Bitcoina | Wiadomości | CrypS.

Exxon planuje wykorzystać nadmiar gazu ziemnego do wydobywania Bitcoina

Zerelik Maciej
bitcoin wypalanie gazu

Exxon Mobil – wielka międzynarodowa korporacja naftowo-gazowa – rozważa wykorzystanie wydobycia Bitcoinów do osiągnięcia jeszcze większych zysków z nadwyżek produkcji ropy. Firma wykorzystuje już w tym celu 18 milionów stóp sześciennych gazu miesięcznie.

Jak donosi Bloomberg, Exxon obecnie spala nadmiar gazu ziemnego z szybów naftowych w Północnej Dakocie. W przeciwnym razie zostałby on zmarnowany z powodu braku rurociągów. W ramach umowy z Crusoe Energy Systems firma pobiera gaz z szybu w basenie łupkowym Bakken, by zasilać na miejscu kopalnie Bitcoinów.

Projekt ruszył w styczniu 2021 roku i został rozszerzony w lipcu tego samego roku. Teraz największy amerykański producent ropy planuje ekspansję na Alaskę, do Nigerii, Argentyny, Gujany i Niemiec. Rzeczniczka Exxon Sarah Nordin miała powiedzieć

Stale oceniamy pojawiające się technologie mające na celu zmniejszenie ilości spalania w naszych zakładach.

Odmówiła jednak komentarza na temat plotek dotyczących projektu pilotażowego.

Wydobywanie Bitcoinów rozrosło się do rozmiarów całej branży. Proces ten opiera się o mechanizm konsensusu proof of work (PoW) Bitcoina. PoW wymaga, by użytkownicy rywalizowali w rozwiązywaniu bardzo trudnych problemów matematycznych, poświęcając na to ogromną ilość energii obliczeniowej. Ten, kto pierwszy rozwiąże problem, wygrywa nagrodę dołączoną do kolejnego bloku Bitcoina – w tej chwili jest to 6,25 BTC.

Branża mingowa pomogła stworzyć zyskowne możliwości użycia niewykorzystanych zasobów energii, które w przeciwnym razie nie znalazłyby popytu – np. szybów naftowych bez wystarczającej infrastruktury rurociągów. Pomaga także zmniejszyć emisję dwutlenku węgla firmom takim jak Exxon. Pozwala im bowiem uniknąć spalania gazu.

Firma spodziewa się spełnić postulat Banku Światowego, by do 2030 roku całkowicie wyeliminować proces wypalania gazu.

bitcoin wypalanie gazu
reklama
reklama