Exit Scamy tworzą problemy w darknecie | Wiadomości | CrypS.

Exit Scamy tworzą problemy w darknecie

Maciej Żerelik
creepy hacker - mask - blue face

Raport opublikowany przez blockchainową firmę CipherTrace szczegółowo opisał istotne problemy darknetowych rynków, powstałe w następstwie exit scamów.

Nowe rynki mają możliwości przechwytywania użytkowników niedziałających już platform. CipherTrace zauważa jednak, że na zachodzie nie ma jednej dominującej platformy. Wg. firmy największym na świecie rynkiem jest obecnie rosyjska Hydra.

Szacuje się, że w okresie od czerwca 2019 do lipca 2020 roku Hydra wygenerowała ponad 1,2 mld USD przychodów. Tak ogromną kwotę udało się uzyskać, pomimo tego że obsługuje ona wyłącznie region Europy Wschodniej.

Rynki darknetowe były historycznie zdominowane przez niewielką liczbę dużych graczy. Teraz jednak według CipherTrace sektor ten obejmuje większą liczbę platform dowodzących mniejszymi bazami użytkowników. Blockchainowa firma „monitoruje obecnie ponad 35 aktywnych rynków darknetowych”.

Darknetowy rynek szybko się zmienia

Empire Market to główny darknetowy sklep uruchomiony w lutym 2018 roku, który od stycznia tego roku przyciągnął do siebie ponad milion użytkowników. Niestety w sierpniu zaginął ślad zarówno po nim jak i 30 mln dolarów funduszy użytkowników.

Wielu klientów platformy szybko przeniosło się na inne rynki np. Icarus. Ten jednak też zniknął w ciągu trzech tygodni. CipherTrace uważa, że upadek Ikara nie był zaplanowany, zauważając, że platforma robiła ważne aktualizacje na krótko przed wyłączeniem jej z sieci:

„Jest prawdopodobne, że duży napływ nowych użytkowników z Empire i ich depozyty sprawiły, że Ikar dojrzał do rentownego exit scamu. W rezultacie administratorzy mogli skorzystać z okazji i wyjść wcześniej, niż pierwotnie planowali”.

W raporcie stwierdzono, że największymi platformami działającymi na zachodzie są obecnie White House Market i DarkMarket. Szacuje się, że każda z nich ma ponad 300 000 użytkowników.

Firma zidentyfikowała również dwa nowe rynki darknet uruchomione we wrześniu – Lime Market i Invictus Market. Wg. raportu są one obsługiwane przez byłych administratorów DarkBay i Imperiya.

creepy hacker - mask - blue facereklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.