Europol rozbił kartel piorący brudną forsę | Wiadomości | CrypS.

Europol rozbił kartel piorący brudną forsę

Maciej Zerelik
pranie pieniedzy

Funkcjonariusze organów ścigania z całego świata podjęli działania przeciwko dużej międzynarodowej grupie piorącej brudne pieniądze wykorzystując kryptowalut.

Sieć przestępcza QQAAZZ

W dniu 15 października Europol ogłosił udaną operację w 16 krajach, w wyniku której aresztowano 20 osób podejrzanych o współpracę z siecią przestępczą QQAAZZ.

Organizacja jest oskarżona o wypranie dziesiątek milionów euro dla największych cyberprzestępcóW. Środki miałybyć przekazywane za pośrednictwem międzynarodowych kont bankowych, spółek fasadowych z siedzibą w Polsce i Bułgarii oraz za pośrednictwem mikserów kryptowalut.

W ramach „Operacji 2BaGoldMule” przeszukano około 40 domów w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoszech, na Łotwie i w Bułgarii, a w Australii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Hiszpanii, na Łotwie i w Polsce dokonano aresztowań.

W Bułgarii skonfiskowano również sprzęt do wydobywania BTC.

Pranie brudnej forsy…

Tego samego dnia, 40-letni mężczyzna został aresztowany w Nowej Zelandii za użycie kryptowalut do wyprania ponad 2 milionów dolarów. Mężczyzna ten wyprał fundusze, kupując luksusowe pojazdy, w tym Lamborghini i Mercedesa G63.

Mieszkaniec Auckland stoi obecnie w obliczu 30 zarzutów, w tym wyłudzenia 1 mln dolarów kredytu. Dzień wcześniej zostało aresztowanych sześciu innych Nowozelandczyków.

15 października Departament Sprawiedliwości USA rozpieczętował również zastępczy akt oskarżenia. Oskarżono w nim sześć osób o udział o „wypranie milionów dolarów z dochodów z narkotyków w imieniu zagranicznych karteli”.

Oskarżenie dotyczy wykorzystania kasyn, firm-przykrywek, przemytu gotówki i kont bankowych do prania pieniędzy w imieniu syndykatów narkotykowych. Jeden z podejrzanych jest również oskarżony o planowanie przekupienia urzędnika Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych za pomocą kryptowalut, w nadziei, że urzędnik ten stworzy fałszywe paszporty dla niego i jego współpracowników.

pranie pieniedzy
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.