Europol ostrzega: Nie bądź mułem! - Czym jest nieświadome pranie pieniędzy? | Wiadomości | CrypS.

Europol ostrzega: Nie bądź mułem! – Czym jest nieświadome pranie pieniędzy?

Konrad Juszczyk
Europol ostrzega: Nie bądź mułem! - Czym jest nieświadome pranie pieniędzy?

Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania, czyli Europol ostrzega przed mullingiem finansowym.

Czym jest mulling i jak on działa?

Mulling jest sposobem na pranie pieniędzy. Muł finansowy to osoba, która otrzymuje pieniądze od osoby trzeciej na swoje konto bankowe i przekazuje je komuś innemu, otrzymując za to prowizję. Nawet jeśli muły pieniężne nie są bezpośrednio zaangażowane w przestępstwa generujące pieniądze (jak cyberprzestępczość, oszustwa płatnicze i internetowe, narkotyki, handel ludźmi itp.) są one wspólnikami, ponieważ piorą dochody z takich przestępstw. Mówiąc najprościej, muły pomagają przestępcom zachować anonimowość podczas przenoszenia funduszy.

nie bądź mułem

Na co zwracać uwagę?

Przestępcy szukają mułów finansowych za pomocą pozornie uzasadnionych ofert pracy ogłaszanych za pośrednictwem internetowych forów pracy, wiadomości e-mail, czy mediów społecznościowych. Celami są osoby poniżej 35 roku życia, choć zgodnie z informacjami Europolu ostatnio grupy przestępcze rozpoczęły rekrutację młodszych pokoleń (od 12 do 21 lat). Aby ustrzec się takich działań trzeba być świadomym zagrożenia i mieć zdrowy rozsądek, jednak zostawimy tutaj kilka wskazówek:

  • E-maile z „ofertami pracy” są często niezręcznie i niepoprawnie napisane. Adres e-mail nadawcy prawdopodobnie pochodzi z bezpłatnej usługi internetowej, która nie odpowiada nazwie firmy.
  • Stanowisko polega na przekazywaniu pieniędzy lub towarów.
  • Konkretne obowiązki służbowe nie są opisane.
  • Stanowisko nie zawiera wymagań dotyczących wykształcenia ani doświadczenia.
  • Wszystkie interakcje i transakcje będą dokonywane online. Oferta obiecuje znaczny potencjał zarobkowy przy niewielkim wysiłku.
  • Kontakt jest nawiązywany osobiście, za pośrednictwem sieci społecznościowych lub komunikatorów internetowych.
  • Możliwość zarobienia łatwych pieniędzy jest przedstawiana jako pozbawiona ryzyka, używając wyrażeń takich jak „legal money”, „100% gwarantowane” i „gotówka tego samego dnia”.
  • Powód, dla którego jest to potrzebne, może być różny, ale zawsze zostaniesz poproszony o podanie numeru konta bankowego.

Jeśli otrzymałeś tego typu wiadomości, nie odpowiadaj na nią i nie klikaj w żadne zawarte w niej linki. Bądź czujny na ogłoszenia o pracę i posty w mediach społecznościowych, które obiecują łatwe pieniądze. Zawsze zgłaszaj podejrzane konto dostawcy danej platformy, aby zostało usunięte tak, aby inne osoby nie padły ofiarą oszustwa. Jeśli zdarzy ci się otrzymać ofertę osobiście, odrzuć ją i zgłoś to policji. Jeśli podejrzewasz, że zostałeś uwikłany w muł pieniężny lub program prania pieniędzy, natychmiast zaprzestań przesyłania pieniędzy, powiadom swój bank lub dostawcę usług płatniczych i zgłoś to policji krajowej. Możesz pomóc innym ludziom nie stać się mułami pieniężnymi, a nawet pomóc złapać przestępców.

Europol ostrzega: Nie bądź mułem! - Czym jest nieświadome pranie pieniędzy?
reklama
reklama