EBC wybiera partnerów do stworzenia prototypu cyfrowego euro | Wiadomości | CrypS.

EBC wybiera partnerów do stworzenia prototypu cyfrowego euro

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
cyfrowe euro

Europejski Bank Centralny (EBC) ogłosił zakończenie przetargu i rozpoczęcie współpracy z pięcioma firmami komercyjnymi w celu zbudowania prototypu cyfrowego euro.


EBC zapewni infrastrukturę i system bazowy dla cyfrowego euro, podczas gdy zewnętrzne firmy opracują interfejsy użytkownika dla różnych funkcji.

Na liście partnerów jest też amerykański gigant handlu cyfrowego Amazon. Amazon będzie pracował nad cyfrowym systemem płatności w euro dla e-commerce. CaixaBank (płatności internetowe peer-to-peer) i Worldline (płatności offline peer-to-peer) również będą zaangażowane w tworzenie prototypów.

Europejska Inicjatywa Płatnicza (EPI) i Nexi opracują oprogramowanie terminala płatniczego. Przedsiębiorstwa te zostały wybrane spośród 54 firm, które wcześniej wyraziły zainteresowanie cyfryzacją euro.

To tylko prototyp

Co ciekawe, w planach nie ma wykorzystania rozwiązań stworzonych przez te firmy w ostatecznym projekcie cyfrowego euro. Wyniki testu zostaną opublikowane w przyszłym roku.

Przypomnijmy, że na początku tego roku EBC zaprosił twórców oprogramowania do udziału w konkursie na stworzenie prototypowego interfejsu użytkownika dla cyfrowego euro. Wcześniej przedstawiciele EBC mówili, że detaliczne cyfrowe euro nie pozwoli firmom płacić rachunków lub wypłacać pensji, ani nie będzie wykorzystywane w zdecentralizowanych finansach.

cyfrowe euroreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.