Duże spadki na rynku kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Duże spadki na rynku kryptowalut

Mariusz Przepiórka
spadki

Fala spadków dotknęła rynki kryptowalutowe. Bitcoin (BTC) zanotował najgorsze tygodniowe wyniki od maja, a cena największej kryptowaluty na świecie spadła poniżej 60 tys. USD.

Obecnie wartość BTC nieznacznie przekracza 57 tys. USD i od początku tygodnia spadła o około 12%. Obniżka wartości dotyczy nie tylko bitcoina. Ethereum spadło poniżej 4000 USD po raz pierwszy od niemal miesiąca. Popularne tokeny Dogecoin i Shiba Inu także straciły w ciągu tygodnia ponad 10% wartości.

Traderzy nie są w stanie wskazać konkretnych powodów ostatnich spadków, ale przyznają, że rynek niespodziewanie wygląda gorzej niż w zeszłym tygodniu, kiedy cena bitcoina skoczyła do rekordowego poziomu niemal 69 tys. USD.

Nowy szef Fed może zmienić sytuację na rynku

– Traderzy grający na spadki będą zwiększać swą pewność – napisał w czwartek w newsletterze Matt Blom, dyrektor ds. sprzedaży i handlu w firmie Eqonex zajmującej się aktywami cyfrowymi. – Ich ciągłe sondowanie niższych poziomów jak dotąd nie okazało się skuteczne, ale jedno zamknięcie poniżej 58 850 USD zwiększy ich pewność siebie i ceny ruszą w dół do 56 670 USD – dodał.

Wpływ na rynki kryptowalutowe może mieć zbliżająca się nominacja dla kolejnego szefa Rezerwy Federalnej. Prezydent Joe Biden zapowiadał w tym tygodniu, że zamierza podjąć decyzję do soboty 20 listopada. Wśród kandydatów są dotychczasowy szef Fed Jerome Powell i gubernator Fed Lael Brainard. Kilka dni temu szerzej omawialiśmy obie kandydatury.

Tradycyjne rynki w trendzie rosnącym

Nastroje na rynkach kryptowalutowych wyraźnie kontrastują z optymizmem widocznym na tradycyjnych rynkach, gdzie indeks akcji dużych amerykańskich spółek Standard & Poor’s 500 osiągnął nowy rekord. Akcje spółek technologicznych napędzały zyski, nawet w obliczu rosnących wśród ekonomistów obaw, że inflacja, która obecnie jest najwyższa od trzech dekad, może zmusić Rezerwę Federalną do przyspieszenia podwyżek stóp procentowych.

Zaostrzenie polityki monetarnej może być również negatywne dla bitcoina, ponieważ podwyżki stóp procentowych mogłyby sprawić, że ryzykowne aktywa – od akcji po kryptowaluty – stałyby się mniej atrakcyjne.

spadki
reklama
reklama