Dubaj przyjmuje prawo o aktywach cyfrowych i ustanawia regulatora | Wiadomości | CrypS.

Dubaj przyjmuje prawo o aktywach cyfrowych i ustanawia regulatora

Mariusz Przepiórka
dubaj regulacje kryptowalut

Władze Dubaju, jednego z siedmiu emiratów należących do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, wykonały ważny krok w dziedzinie aktywów cyfrowych, wprowadzając pierwszą ustawę regulującą kwestie związane z aktywami wirtualnymi i ustanawiając organ regulacyjny dla tego sektora.

Nowy organ regulacyjny, Dubai Virtual Assets Regulatory Authority, powołany w środę przez władcę Dubaju szejka Mohammeda Bin Rashida, będzie nadzorował wszystkie wirtualne aktywa, takie jak bitcoin i tokeny NFT. Został on utworzony na mocy ustawy regulującej rynek aktywów cyfrowych w Dubaju, której celem jest stworzenie zaawansowanych ram prawnych dotyczących tego sektora rynku finansowego.

Nowy regulator będzie udzielał licencji firmom finansowym

– Powołaliśmy niezależny organ, który będzie nadzorował rozwój najlepszego na świecie środowiska biznesowego dla aktywów wirtualnych pod względem regulacji, licencjonowania, zarządzania i zgodności z lokalnymi i globalnymi systemami finansowymi. Przyszłość należy do tego, kto ją projektuje, a dziś, dzięki ustawie o aktywach wirtualnych, chcemy uczestniczyć w projektowaniu tego nowego i szybko rozwijającego się sektora globalnej gospodarki – powiedział Bin Rashid.

Nowy organ regulacyjny będzie odpowiedzialny za udzielanie licencji firmom zajmującym się aktywami cyfrowymi i będzie posiadał autonomię prawną i finansową w odniesieniu do branży aktywów cyfrowych. Ponadto będzie on powiązany z Dubai World Trade Centre Authority (DWTCA).

DIFC przygotuje własne przepisy

Nowy organ regulacyjny będzie obejmował swą jurysdykcją cały emirat, w tym specjalne strefy rozwoju i obszary wolnocłowe. Nie będzie jednak miał wpływu na firmy działające w Dubai International Financial Center (DIFC). Dubai Financial Service Authority (DFSA), który reguluje działalność wszystkich firm w DIFC, przygotowuje własne przepisy dotyczące sektora aktywów wirtualnych.

– Dubai Virtual Asset Regulatory Authority będzie świadczyć pełen zakres usług dotyczących aktywów wirtualnych w koordynacji z Bankiem Centralnym ZEA oraz Securities and Commodities Authority. Inicjatywa ta pozwoli na zarządzanie aktywami wirtualnymi, obrót kryptowalutami i będzie zapobiegać manipulacjom cenowym na rynku kryptowalutpowiedział dyrektor generalny DWTCA Helal Al Marri.

dubaj regulacje kryptowalutreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.