Departament Skarbu przesuwa wprowadzenie monitoringu kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Departament Skarbu przesuwa wprowadzenie monitoringu kryptowalut

Redaktor: Albert Czajkowski
Departament skarbu USA monitoruje kryptowaluty

W odpowiedzi na liczne komentarze Biuro Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy amerykańskiego Departamentu Skarbu spowalnia działania dotyczące propozycji monitorowania nowego zakresu transakcji kryptowalutowych.

W czwartek FinCEN, ogłosiła, że wydłuża termin zgłaszania wniosków dotyczących zasady ogłoszonej dwa dni przed Bożym Narodzeniem i niespełna miesiąc przed przejęciem władzy przez nową administrację.

Zasada w pierwotnej formie miała na celu dodanie nowych progów dla zarejestrowanych firm świadczących usługi pieniężne – tj. giełd kryptowalutowych – i dokonujących transakcji z własnych portfeli, które można zidentyfikować wyłącznie na podstawie ich kluczy. Propozycja ta wywołała oburzenie wśród społeczności kryptowalutowej, która postrzegała ją jako naruszenie zasad transakcji typu „peer-to-peer”, jak również zasad proceduralnych obowiązujących amerykańskie organy regulacyjne.

FinCEN ulega pod naporem komentarzy

W pierwszej wersji okres składania uwag wynosił jedynie 15 dni, z których kilka stanowiły święta. Przedłużenie tego okresu jest zwycięstwem branży kryptowalutowej. FinCEN poinformowała, że w pierwotnie wyznaczonym okresie otrzymała w tej sprawie ponad 7500 uwag. Wraz ze zbliżającą się inauguracją prezydentury Joe Bidena zmiany obejmą również kierownictwo Departamentu Skarbu. Wielu komentatorów spodziewa się, że Janet Yellen, która prawdopodobnie zastąpi Stevena Munchina w roli Sekretarza Skarbu, nie będzie tak zasadnicza w odniesieniu do tego zagadnienia.

Wydaje się, że FinCEN szczególnie doceniła argumenty mówiące o tym, że w przypadku stosowania przepisów bankowych dotyczących transakcji gotówkowych istnieją różne progi niż w przypadku zagranicznych transakcji obejmujących portfele kryptowalutowe. Obecnie bank ma obowiązek zgłaszania każdej gotówkowej wypłaty lub wpłaty powyżej 10 000 USD. Tymczasem, niesławna reguła podróżna nakazuje, aby każda transakcja o wartości przekraczającej 3000 USD przychodząca lub wychodząca ze Stanów Zjednoczonych zawierała informacje dotyczące podmiotów tej transakcji. W konsekwencji FinCEN o 15 dni przedłużyła okres składania uwag do progu 10 000 USD i o 45 dni w przypadku progu 3000 USD.

Departament skarbu USA monitoruje kryptowalutyreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.