Dania chce uregulować podatki od kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Dania chce uregulować podatki od kryptowalut

Mariusz Przepiórka
Dania chce uregulować podatki od kryptowalut

Według doniesień medialnych Dania zmierza w kierunku aktualizacji swoich regulacji dotyczących kryptowalut. Serwis Bloomberg poinformował, że w latach 2015-2019 łącznie 16,000 osób i firm w Danii handlowało kryptowalutami, przy czym 67% z nich niewłaściwie rozliczyło swoją działalność.

Regulacje w Danii

Dania ma reputację kraju liberalnego, jeśli chodzi o politykę gospodarczą i społeczną, jednak jej stanowisko regulacyjne w sprawie bitcoina jest dalekie od kompletności. Co prawda nie ma istniejącego ustawodawstwa dotyczącego konkretnie kryptowalut, ale nadal podlegają one przepisom dotyczącym alternatywnych funduszy inwestycyjnych, prospektów emisyjnych i prania brudnych pieniędzy.

Duńskie Ministerstwo ds. podatków przyznało we wtorek, że istniejący w kraju kodeks podatkowy po prostu nie jest dostosowany do radzenia sobie z konkretnymi wyzwaniami, jakie stwarzają kryptowaluty. Pomimo tego Dania rozprawia się z opodatkowaniem kryptowalut i karze podmioty, które składają nieprawidłowe zeznania. Morten Bodskov, minister ds. podatków, powiedział, że celem organów podatkowych jest zachowanie czujności i dopilnowanie, że przepisy podatkowe są aktualne i ograniczają możliwość błędów i oszustw.

W ubiegłym miesiącu szef duńskiego banku centralnego Lars Rohde stwierdził, że może ulec pokusie zignorowania kryptowalut, podkreślając, że nie stanowią one obecnie zagrożenia dla banku centralnego. Rząd Danii wkrótce jednak zacznie regulować kryptowaluty. W pierwszej kolejności zdefiniowane mają być wyzwania, jakie stwarzają kryptowaluty, a następnie władze zdecydują, jakie regulacje należy wdrożyć.

Kraje chcą skuteczniej opodatkować kryptowaluty

W 2019 roku Dania wysyłała listy do osób uchylających się od opodatkowania kryptowalut, w których prosiła je o przedstawienie szeregu dokumentów, które miałyby pomóc im w określeniu zysków kapitałowych. Tym razem wydaje się, że rząd traktuje regulacje nieco poważniej, a kilka osób już zgłoszono do organów ścigania na podstawie naruszenia kodeksu podatkowego obowiązującego w Danii.

Wiele rządów na całym świecie wypowiada wojnę z osobami uchylającymi się od opodatkowania kryptowalut. Przykładowo Stany Zjednoczone zaostrzyły monitorowanie zagranicznych inwestorów kryptowalutowych, którzy mogą wykorzystywać giełdy amerykańskie jako bezpieczne schronienie przed wymogami podatkowymi w swoich krajach ojczystych.

Dania chce uregulować podatki od kryptowalut
reklama
reklama