Cyfrowa waluta USA jest potrzebna, by konkurować z Chinami | Wiadomości | CrypS.

Cyfrowa waluta USA jest potrzebna, by konkurować z Chinami

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
cyfrowy dolar cbdc

Pięciu prelegentów na przesłuchaniu dla Komisji Usług Finansowych amerykańskiej Izby głosowało we wtorek za tym, aby Stany Zjednoczone opracowały pewien rodzaj krajowego stablecoina lub CBDC. Powoływali się przy tym na konkurencję ze strony Chin.


Podkomisja Izby Amerykańskiej ds. Bezpieczeństwa Narodowego, Rozwoju Międzynarodowego i Polityki Monetarnej była dziś gospodarzem przesłuchania zatytułowanego “Under the Radar: Alternative Payment Systems and the National Security Impacts of Their Growth”.

Przedstawiciel Izby Guam Michael San Nicolas wezwał do głosowania w celu zmierzenia poziomu konieczności stworzenia przez rząd USA jakiegoś rodzaju waluty cyfrowej, takiej jak CBDC. Wszystkich pięciu mówców zgodziło się, że istnieje “jednogłośna potrzeba”.

Pracownik Centrum Wilsona Scott Dueweke, asystentka ds. badań Center for a New American Security Emily Jin oraz pracownik Atlantic Counsel dr Carla Norrlof byli trzema świadkami na panelu skupionym na technologii i bezpieczeństwie ekonomicznym. Uczestniczyli w nim również Ari Redbord, szef działu prawnego i spraw rządowych TRM Labs oraz Jonathan Levin, współzałożyciel i główny strateg Chainalysis.

Uruchomienie CBDC wciąż niepewne

Jednomyślność panelu nie gwarantuje, że CBDC USA jest w planach. Niemniej jednak głosowanie wskazuje, że istnieje duża szansa na powstanie cyfrowej waluty.

Zaledwie kilka miesięcy temu przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że taki wynalazek byłby “bardzo ważną innowacją finansową” i jest “czymś, co naprawdę musimy zbadać jako kraj.”

Dlaczego rząd USA powinien rozważyć własny CBDC? Komisja powołała się na międzynarodowe sankcje, chęć ochrony wartości dolara amerykańskiego oraz zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego.

Konkretnie, republikański kongresman French Hill z Arkansas powiedział, że USA muszą podjąć działania, aby zapewnić, że dolar amerykański “pozostanie walutą rezerwową świata”.

Wydawanie pieniędzy jak pijani marynarze stawia dolara w dużo większym niebezpieczeństwie niż ta debata o cyfrowej walucie. Ale nalegam, aby nasz projekt został oznaczony i uchwalony w prawie, abyśmy mogli mieć ostateczny przegląd całego rządu, jak utrzymujemy konkurencyjnego Dolara Amerykańskiego w XXI wieku.

Demokratyczny przedstawiciel Jake Auchincloss z Massachusetts powiedział, że przesłuchanie było “zachęcające”, ponieważ grupa poczyniła postępy w zakresie dwupartyjnego ustawodawstwa dotyczącego stablecoinów – znak, że CBDC może być jedyną rzeczą, co do której obie strony mogą się zgodzić w miarę zbliżąnia się wyborów śródokresowych.

Mówcy podczas przesłuchania wyrazili obawy dotyczące zagrożenia związanego z rosnącą obecnością finansową Chin jako rywala dla gospodarki amerykańskiej.

Demokratyczny kongresmen Jim Himes z Connecticut zapytał panelistów, w jaki sposób Stany Zjednoczone mogą przeciwdziałać Chinom bez sprowadzania na świat “gospodarczej apokalipsy”.

W odpowiedzi Levin powiedział, że USA muszą nadal stać na straży praw własności i prywatności przy opracowywaniu rozwiązań finansowych. Redbord z TRM Labs zgodził się z Levinem, że Stany Zjednoczone potrzebują “cyfrowego aktywa, które trzyma się naszych wartości”, aby potencjalni inwestorzy mieli możliwość zakupu amerykańskiego CBDC zamiast chińskiego.

A według profesora Norrlofa, Chiny rozwijają swoje własne CBDC właśnie w celu konkurowania z dolarem amerykańskim.

Chiny próbują dogonić Stany Zjednoczone i używają różnych metod, aby to zrobić. Dla Chin kluczowe jest stworzenie CBDC, aby zbliżyć się do miejsca, w którym obecnie znajduje się dolar amerykański.

Dueweke dodał, że CBDC Chin jest częścią wysiłków tego kraju, aby “zbierać informacje o ludziach”.

Pilotaż e-CNY rozszerzony na kolejne prowizje

Podczas gdy Ameryka debatuje nad zaletami stworzenia własnego CBDC, Chiny posuwają się do przodu z testami. South China Morning Post poinformował we wtorek, że Ludowy Bank Chin rozpocznie pilotaż swojej nowej cyfrowej wersji chińskiego juana, e-CNY, w czterech kolejnych prowincjach.

Stany Zjednoczone prawdopodobnie poczują także presję ze strony innych krajów poza Chinami, aby wkrótce stworzyć własny CBDC. Norrlof podsumował:

To nie jest tylko kwestia Chin, to kwestia ogólna. Obecnie około 104 krajów bada CBDC.

cyfrowy dolar cbdcreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.