Cyberprzestępcy coraz częściej wykorzystują prywatne portfele | Wiadomości | CrypS.

Cyberprzestępcy coraz częściej wykorzystują prywatne portfele

Maciej Zerelik
kryptowaluty hacki blockchain

Firma Elliptic opublikowała wczoraj raport, z którego wynika, że w tym roku prawie 13% całkowitych dochodów z bitcoinowej działalności przestępczej zostało przesłanych do portfeli takich jak Wasabi Wallet. W roku 2019 było to zaledwie 2%.

Wg raportu w tym roku znacznie wzrosło wykorzystanie prywatnych portfeli. Kryptowalutowi przestępcy wykorzystują je do prania nielegalnych funduszy. Według badania Elliptic, prywatne portfele pozwalają użytkownikom na zatarcie śladów transakcji w blockchainie. Właśnie to czyni je najczęstszym wyborem osób zajmujących się praniem brudnych pieniędzy czy hakerstwem.

Firma prześledziła 35 incydentów związanych z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu, przeprowadziła wywiady ze specjalistami, a także przeprowadziła analizę transakcji blockchain powiązanych z przestępczością. Wyniki wskazują, że przestępcy w 2020 roku znaleźli nowe sposoby przekazywania nielegalnych środków.

Elliptic zwrócił uwagę na dwa ważne incydenty, które miały miejsce w tym roku. Pierwszym z nich był lipcowy hack Twittera, dzięki któremu przestępcy wyłudzili ponad 120 000 dolarów w Bitcoinie. Następnie wykorzystali oni Wasabi Wallet, aby przesłać środku. Drugim przypadkiem jest hack giełdy KuCoin, podczas którego hakerzy ukradli 280 mln dolarów w cyfrowych walutach.

Krypto przestępczość

W 2020 roku zdecydowanie nasiliła się działalność przestępcza związana z krypto. Najnowszy raport twierdzi, że przestępcy do przenoszenia skradzionych funduszy coraz częściej wykorzystują prywatne portfele.

„W miarę rozwoju technologii i wprowadzania w życie nowych przepisów, nasze badania pokazują, że przestępcy poszukują nowych sposobów prania brudnych krypto-aktywów. Najbardziej znaczącą tendencją, jaką zaobserwowaliśmy, było coraz częstsze wykorzystywanie w procesie prania portfeli prywatnych, takich jak Wasabi Wallet. W 2020 r. co najmniej 13 proc. wszystkich dochodów z działalności przestępczej w Bitcoinie było wysyłane za pośrednictwem prywatnych portfeli, co oznacza wzrost z zaledwie 2 proc. w 2019 r.”

– stwierdził w oświadczeniu David Carlisle, dyrektor ds. polityki i regulacji w firmie Elliptic.

Komentując skuteczność takich portfeli, Tom Robinson, główny naukowiec w Elliptic, powiedział:

„Wykorzystanie prywatnych portfeli czyni trudniejszym śledzenie nielegalnego przepływu funduszy przez blockchain, ale to niekoniecznie czyni je skutecznymi narzędziami do prania pieniędzy”.

kryptowaluty hacki blockchain
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.