Chiny nakładają rekordową grzywnę 2,8 mld USD na Alibabe | Wiadomości | CrypS.

Chiny nakładają rekordową grzywnę 2,8 mld USD na Alibabe

Zerelik Maciej
alibaba group blockchain

Chińscy regulatorzy ukarali firmę Alibaba grzywną w wysokości 18,2 mld juanów, czyli 2,8 mld dolarów.

Państwowa Administracja Regulacji Rynku (SAMR) ujawniła w sobotę, że nałożyła grzywnę na największą na świecie firmę e-commerce za naruszenie przepisów antymonopolowych kraju.

Twierdzi ona, że imperium biznesowe założone przez miliardera Jacka Ma karało sprzedawców, którzy sprzedawali towary na innych platformach e-commerce niż Alibaba. Od 2015 roku firma miała nadużywać swojej dominującej pozycji na rynku, zmuszając sprzedawców internetowych do „wyboru jednego z dwóch”. Praktyka ta, znana w Chinach jako „er xuan yi”, narusza narodowe prawo antymonopolowe.

Alibaba przyjmuje karę ze szczerością i zapewni jej przestrzeganie z determinacją. Aby służyć swojej odpowiedzialności wobec społeczeństwa, Alibaba będzie działać zgodnie z prawem z najwyższą starannością, nadal wzmacniać swoje systemy zgodności i budować wzrost poprzez innowacje

– czytamy w oświadczeniu Alibaby wydanym 9 kwietnia.

Kara jest najwyższą w historii grzywną nałożoną za naruszenie prawa antymonopolowego w Chinach. Kwota jest równoważna około 4% krajowego przychodu Alibaby w 2019 roku i prawie trzykrotnie wyższa od kary nałożonej na amerykańskiego producenta układów scalonych Qualcomm w 2015 roku.

Liu Xu, pracownik naukowy Narodowego Instytutu Strategii na Uniwersytecie Tsinghua, twierdzi, że grzywna w wysokości 2,75 miliarda dolarów jest dla Alibaby symboliczna.

2,75 miliarda dolarów grzywny to nie jest tak dużo, jak nam się wydaje. Prawdziwe wzmocnienie wysiłków antymonopolowych Chin będzie zależeć od wytrwałej determinacji rządu centralnego i bardziej przejrzystego, sprawiedliwego mechanizmu, który pomoże siłom antymonopolowym pozbyć się różnego rodzaju zakłóceń podczas ich dochodzeń i egzekwowania prawa”.\\.

Kolejny cios dla firmy Jacka Ma

Grzywna jest kolejnym ciosem dla firmy, która od zeszłego roku znajduje się pod intensywnym nadzorem regulacyjnym. W listopadzie państwowe organy regulacyjne wstrzymały pierwszą ofertę publiczną (IPO) fintechowego ramienia Alibaby, Ant Group. Było to zaledwie na kilka dni przed tym, jak powinna ona rozpocząć notowania w Szanghaju i Hong Kongu.

Chińskie władze rozpoczęły agresywne dochodzenie w sprawie firmy po tym, jak Jack Ma oświadczył podczas przemówienia pod koniec października, że ograniczenia regulacyjne w kraju hamują innowacje.

alibaba group blockchain
reklama
reklama