Chińskie CBDC zdobywa coraz więcej praktycznych funkcjonalności | Wiadomości | CrypS.

Chińskie CBDC zdobywa coraz więcej praktycznych funkcjonalności

Chiny

Chińska Administracja Lotnictwa Cywilnego i China Merchants Bank poinformowały, że pasażerowie samolotów tej pierwszej będą mogli wkrótce zapłacić za bilety lotnicze za pomocą CBDC. To jednak nie koniec tego typu wiadomości.


Kup bilet na lot za CBDC

Na chińskim rynku od tego tygodnia jest dostępna nowa platforma, która umożliwia firmom wykorzystanie cyfrowego juana w handlu. W praktyce pomaga np. w kupowaniu biletów lotniczych. Dodatkowo pasażerowie będą mieli możliwość korzystania z CBDC w celu uzyskania dostępu do innych, nowych usług.

Wiadomo, że China Travel Service, firma turystyczna z siedzibą w Suzhou, już skorzystała z możliwości nowej platformy do zakupu biletów dla grona swoich klientów.

Platforma miała swoją premierę 18 lipca. Z tej okazji Administracja Lotnictwa Cywilnego i China Merchants Bank zaapelowały o szerszą adopcję CBDC. Przedstawiciele obu podmiotów przyznali, że te będą prowadziły badania dot. zastosowania cyfrowego juana w różnych obszarach przemysłu lotnictwa cywilnego.

Kupcie coś za CBDC, prosimy!

To jednak nie wszystko. Pekin robi wiele, by zachęcić obywateli do płacenia e-juanem. Przykładowo, Ludowy Bank Chin – bank centralny kraju – zachęca do korzystania z niego przy okazji opłacania usług chińskiej sieci transportowej. W tym kierunku podążyły m.in. międzynarodowe lotnisko Beijing Daxing i lotnisko Beijing Capital.

CBDC możemy się w Chinach posłużyć także korzystając z oferty sieci kolejowej i metra. Kupno biletów za CBDC jest także możliwe w przypadku autobusów. Ponadto na początku tego roku kilka punktów poboru opłat na autostradach w strefie pilotażowej CBDC także zaczęło akceptować cyfrowe juany jako nową metodę płatności.

To jednak tylko możliwości, jakie daje cyfrowy juan. Jak w praktyce wygląda adopcja? Władze miasto Shenzhen przekazały, że od początku istnienia chińskiego CBDC mieszkańcy regionu założyli prawie 36 milionów portfeli na cyfrowe juany, z czego od stycznia 2023 r. było to ponad siedem milionów takich portfeli.

Oczywiście to nadal mało. Należy jednak brać pod uwagę nienajlepsze postrzeganie cyfrowego juana. Wiele osób uważa, że służy on do inwigilacji obywateli, co z pewnością spowalnia adopcję.

Chinyreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.