CEO kanadyjskiej giełdy Coinsquare oskrażony o rynkową manipulację | Wiadomości | CrypS.

CEO kanadyjskiej giełdy Coinsquare oskrażony o rynkową manipulację

Zerelik Maciej
coinsquare

CEO kanadyjskiej giełdy Coinsquare, został oskarżony o stworzenie tzw. schematu „wash-trading”. Wash-trading to oszustwo polegające na manipulacji wolumenem i jest nielegalne na tradycyjnych rynkach.

Giełda Coinsquare sztucznie zawyżała wolumeny transakcji

Manipulacja której dopuścił się CEO Coinsquare – Cole Diamond, polegała na sztucznym zawyżaniu przez giełdę wolumenu transakcji. Diamond zrobił to poprzez tworzenie własnych, dużych zleceń bez prowizji, co spowodowało pojawienie się dużej aktywności handlowej. Aktywa jednak, wciąż pozostały w tych samych rękach. Praktyka ta jest nielegalna na tradycyjnych rynkach.

Oskarżenia zostały ujawnione 13 czerwca przez portal Vice, który twierdzi, że posiada wycieki emaili, wiadomości z platformy Slack oraz inne dowody obciążające prezesa giełdy, Colea Diamonda.

Nie jest to pierwsza negatywna informacja na temat giełdy Coinsquare w ostatnim czasie. 3 czerwca informowaliśmy, że hakerzy wykradli ponad 5000 adresów email oraz numerów telefonów z kanadyjskiej giełdy. Ich zamiarem było użycie skradzionych danych do oszustw „sim-swap”, które polegają na podmianie karty SIM w celu obejścia dwuetapowej weryfikacji.

Coinsquare oskarżone o fałszowanie wolumenu

Wspomniana przez portal Vice wymiana emaili dotyczy incydentu, w którym jeden z pracowników został ukarany za dezaktywację kodu napędzającego wewnętrzną działalność handlową giełdy, służącą do zwiększania wolumenu. Zrobił to dlatego, że nie chciał „dowiedzieć się jak działa Komisja Papierów Wartościowych Ontario w praktyce”.

Cole w odpowiedzi stwierdził, że osoba ta nie wzięła pod uwagę „ogromnej zmiany” w publicznym postrzeganiu płynności platformy, która mogłaby mieć miejsce po zaprzestaniu zawierania transakcji typu „wash-trading” i napisał: „Włącz to z powrotem”.

W korespondencji znajduje się również informacja, że „decyzja o kontynuowaniu transakcji typu „wash-trading” została podjęta przez Colea”. Dokumenty dokładnie opisują też to, jak pracownicy wysokiego szczebla, próbowali ograniczyć stosowanie terminu „wash-trading” w komunikacji cyfrowej, aby nie zostawiać za sobą śladów.

Przypuszczenia dotyczące fałszywego wolumenu giełdy Coinsquare utrzymują się co najmniej od 2018 roku. Właśnie wtedy użytkownicy Reddita po raz pierwszy zaczęli spekulować, że duża część obrotu giełdy może być sfabrykowana.

coinsquare
reklama
reklama