Były szef rosyjskiej giełdy WEX aresztowany w Polsce | Wiadomości | CrypS.

Były szef rosyjskiej giełdy WEX aresztowany w Polsce

Mariusz Przepiórka
Były szef rosyjskiej giełdy WEX aresztowany w Polsce

Według doniesień Gazety Wyborczej, były szef giełdy kryptowalut WEX Dmitrij Wasiliew przebywa w areszcie w Warszawie. Rosjanin, który jest poszukiwany przez śledczych z kilku krajów w związku z defraudacją 450 mln USD, miał zostać zatrzymany 11 sierpnia na lotnisku w Warszawie.

Sprawa dopiero teraz ujrzała światło dzienne. Polski sąd tymczasowo aresztował Wasiliewa na 40 dni. Sprawa jest dość tajemnicza. Śledczy nie udzielają żadnych informacji, zasłaniając się tajemnicą postępowania. Wiadomo natomiast, że o ekstradycję Rosjanina wystąpił Kazachstan, ponieważ jedna z obywatelek tego kraju jest poszkodowana w wyniku defraudacji, której miał dokonać Wasiliew.

Z kont zniknęło 450 mln USD

Dmitrij Wasiliew był szefem giełdy kryptowalutowej WEX, która zajmowała się handlem bitcoinami. Według doniesień medialnych, z kont klientów zniknęło 450 mln USD. Środki należały do inwestorów z wielu krajów, w tym z Polski. Wasiliew w 2019 roku został zatrzymany we Włoszech, jednak wyszedł na wolność.

Poza Kazachstanem sprawą żywotnie zainteresowane są również rosyjskie służby oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej. Rosja nie domaga się jednak ekstradycji Wasiliewa. Według mediów tropem w tej sprawie mogą być związki byłego szefa WEX z Konstantinem Małofiejewem, oligarchą i miliarderem, któremu zarzuca się finansowanie rosyjskich najemników uczestniczących w konflikcie zbrojnym w Donbasie.

Były szef rosyjskiej giełdy WEX aresztowany w Polsce
reklama
reklama