Były pracownik Microsoftu trafi na 9 lat za kratki | Wiadomości | CrypS.

Były pracownik Microsoftu trafi na 9 lat za kratki

Maciej Żerelik
microsoft

Były inżynier oprogramowania Microsofu, został skazany na dziewięć lat więzienia za kradzież ponad 10 milionów dolarów. 26-letni Ukrainiec korzystał z kont i haseł innych pracowników, oraz mieszarek kryptowalut.

Dziewięć lat w więzieniu za kradzież 10 milionów dolarów

Rok temu, Sąd Okręgowy USA w Seattle uznał Volodymyra Kvashuka winnym 18 przestępstw. Kvashuk pracował jako inżynier oprogramowania w Microsofcie od sierpnia 2016 r. do czasu jego zwolnienia w czerwcu 2018 r. Pierwotnie Departament Sprawiedliwości USA twierdził, że Ukrainiec może spędzić za kratkami nawet 20 lat. Jednak koniec końców wyrok był o ponad połowę niższy. Kvashuk za swoje czyny spędzi w celi 9 długich lat.

Kvashuk wykorzystał swoją pozycję w Microsofcie do kradzieży kart podarunkowych. Na początku kradł mniejsze kwoty za pomocą swojego konta. Jednak później zdecydował się zrzucić winę na swoich kolegów z pracy. Korzystając z haseł współpracowników, udało mu się ukraść miliony dolarów.

Ostatecznie, Kvashuk zamienił skradzione środki na BTC oraz wysłał je na swoje własne portfele. Później użył mieszarki kryptowalut do zatarcia śladów.

Okradanie pracodawcy jest wystarczająco złe, ale kradzież i sprawianie wrażenia, że twoi koledzy są winni, to większa szkoda niż dolary czy centy. Ta sprawa wymagała zaawansowanych umiejętności technologicznych w celu przeprowadzenia dochodzenia i ścigania, i cieszę się, że nasi partnerzy zajmujący się egzekwowaniem prawa i amerykańska prokuratura posiadają umiejętności potrzebne do postawienia takich przestępców przed sądem”.

– skomentował sprawę prokurator USA Brian T. Moran.

Żyć jak milioner

Oświadczenie DOJ wskazywało, że Kvashuk wykorzystał skradzione środki, aby żyć jak milioner. Za pieniądze Microsoftu kupił domek nad jeziorem warty 1,6 miliona dolarów oraz Teslę za 160 000 dolarów.

Kvashuk nie wziął na klatę odpowiedzialności za swoje czyny. Jego zeznania to podobno „seria skandalicznych kłamstw”. Prokuratorzy uważają, że Kvashuk nie wykazał „żadnych oznak wyrzutów sumienia ani żalu z powodu swoich zbrodni”.

Co ciekawe, Ukrainiec powiedział podczas procesu, że nie zamierzał oszukiwać Microsoftu ani swoich kolegów. Twierdził, że pracuje nad „specjalnym projektem” na rzecz firmy. Kvashuk musi zapłacić ponad 8 milionów dolarów w ramach restytucji i po zakończeniu kary więzienia może zostać deportowany na Ukrainę.

microsoftreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.