Były piłkarz Manchesteru United oskarżony o przestępstwo związane z kryptowalutami | Wiadomości | CrypS.

Były piłkarz Manchesteru United oskarżony o przestępstwo związane z kryptowalutami

Konrad Juszczyk
Były piłkarz Manchesteru United oskarżony o pranie kryptowalut

Anderson Luís de Abreu Oliveira stoi w obliczu wielu zarzutów karnych związanych z jego domniemanym zaangażowaniem w przestępczą organizację kryptowalutową.

Co zarzuca się Andersonowi?

Były zawodnik Manchesteru United i zdobywca nagrody Golden Boy, Anderson Luís de Abreu Oliveira, powszechnie znany jako Anderson, jest przedmiotem bieżącego dochodzenia prowadzonego przez prokuraturę Rio Grande do Sul (MP-RS) w sprawie wykorzystywania różnych kryptowalut do oszustw i prania brudnych pieniędzy.

Operacja nosi nazwę „Criptoshow” i trwa od ponad roku. Łącznie zostało oskarżonych osiem osób, a cała grupa przestępcza dostała zarzuty o nielegalnym przekierowywaniu środków i wykorzystywania operacji kryptograficznych w celu ukrycia szlaku pieniężnego. Według śledztwa emerytowany gracz był częścią kręgu, który kradł i prał pieniądze za pomocą wirtualnej waluty.

Szczegóły sprawy

Przedmiotem dochodzenia jest kradzież około 30 mln R$ (5,5 mln USD) z kwietnia 2020 roku od dużej brazylijskiej firmy przemysłowej. Kwota ta, według prokuratury, została zdeponowana na 11 kontach bankowych w czterech stanach w kraju, a następnie wyprana poprzez zakup kryptowaluty zarówno lokalnie, jak i za granicą.

Po przeprowadzeniu nalotu na mieszkanie piłkarza Anderson potwierdził w oświadczeniu, że pracował jako handlowiec kryptowalutami od 2019 roku, jednak zaprzeczył brania udziału w jakichkolwiek nielegalnych działaniach. Stanowisko byłego piłkarza mówi o tym, że „jest on ofiarą, a nie wspólnikiem”.

Anderson cieszył się znakomitą karierą piłkarską, zyskując przydomek „Andersshow” za swoje umiejętności. W swojej przygodzie z Manchesterem United wygrał Ligę Mistrzów i kilka tytułów mistrzowskich, zdobył również prestiżową nagrodę Golden Boy. Jeśli były pomocnik angielskiego klubu zostanie uznany za winnego, trafi do więzienia na długi czas (do 10 lat). Do tej pory jego obecny klub, nie wydał żadnego oświadczenia, ani nie skomentował trwającego śledztwa.

Były piłkarz Manchesteru United oskarżony o pranie kryptowalut
reklama
reklama