Były deweloper Monero aresztowany pod zarzutem oszustwa | Wiadomości | CrypS.

Były deweloper Monero aresztowany pod zarzutem oszustwa

Konrad Juszczyk
Były deweloper Monero aresztowany pod zarzutem oszustwa

Były główny deweloper Monero, Riccardo „Fluffypony” Spagni, został zatrzymany przez amerykańskie organy ścigania. Aresztowania dokonano na wniosek władz RPA, które oskarżają go o oszustwo, przy czym sprawa nie jest powiązana z XMR.

Aresztowanie dewelopera Monero

Riccardo Spagni, czyli były deweloper Monero (XMR) został zatrzymany na lotnisku w Nashville pod zarzutem oszustw dokonanych w RPA w latach 2009 i 2011. Był on na pokładzie prywatnego odrzutowca, który leciał do meksykańskiego Los Cabos i wylądował na zaplanowane tankowanie. Deweloper jest teraz w areszcie, a RPA stara się o jego ekstradycję.

Według dokumentów sądowych, oszustwo nie jest w żaden sposób powiązane z projektem Monero. Cała sprawa dotyczy pracy Spagniego jako menedżer IT w południowoafrykańskiej firmie Cape Cookies w latach 2009-2011. Wyrządzone im szkody szacuje się na około 100 000 USD.

W odniesieniu do rzekomych występków Spagniego w dokumentach sądowych czytamy: Jako pracownik Cape Cookies, Spagni przechwycił faktury od innej firmy, Ensync, dotyczące towarów i usług informatycznych. Spagni świadomie wykorzystywał fałszywe informacje, aby sfabrykować podobne faktury, które rzekomo pochodziły od Ensync, opierając się na szczegółach, w tym numerze podatkowym tej firmy i informacjach o koncie bankowym. Oskarżony następnie zawyżał ceny towarów i/lub usług.

Dalsze losy Riccarda Spagniego

Pełniąca obowiązki prokurator Mary Jane Stewart zwróciła się do sądu o odrzucenie wniosku o zwolnienie za kaucją Spagniego do czasu wydania nakazu ekstradycji. Boi się bowiem, że oskarżony może uciec.

Uważa się, że Spagni ma znaczące aktywa kryptograficzne, które pozwoliłyby mu uciec. […] Podobno posiada majątek, w tym zegarek o wartości 800 000 USD. Spagni stanowi również zagrożenie dla społeczeństwa – powiedziała Stewart.

Riccarda Spagniego czeka teraz rozprawa, która odbędzie się 5 sierpnia, aby ustalić, czy czeka go dalszy proces. Jeśli zostanie skazany w Republice Południowej Afryki, Spagniemu grozi nawet do 20 lat więzienia, co jest bardzo surowym wyrokiem jak za oszustwo finansowe opiewane na zaledwie 100 000 USD.

Warto dodać, że były deweloper Monero jest związany z rynkiem kryptowalut od co najmniej 2011 roku i jest aktywny na Twitterze pod nickiem @FluffyPony. Od aresztowania Spagni nie napisał nic na swoim koncie, jednak przez konto swojej żony opublikował informację jakoby został zatrzymany „za obrazę sądu”. Deweloper wyjaśnia incydent jako „nieporozumienie w starej sprawie” i spodziewa się, że problem zostanie rozwiązany wkrótce.

Były deweloper Monero aresztowany pod zarzutem oszustwareklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.