Brytyjczycy tworzą grupę roboczą ds. cyfrowego funta | Wiadomości | CrypS.

Brytyjczycy tworzą grupę roboczą ds. cyfrowego funta

Mariusz Przepiórka
Brytyjczycy tworzą grupę roboczą ds. cyfrowego funta

Wielka Brytania stała się kolejnym krajem, który jest zainteresowany wprowadzeniem cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). O tym fakcie poinformował minister finansów Rishi Sunak, który ogłosił także powołanie wspólnej grupy roboczej Ministerstwa Skarbu i Banku Anglii. Zadaniem grupy jest koordynacja prac związanych z analizą potencjału wprowadzenia CBDC w Wielkiej Brytanii.

Plany Wiekiej Brytanii nad wprowadzeniem CBDC

Ruch ministerstwa i banku jest postrzegany jako krok przeciwko rosnącym zagrożeniom gospodarki kryptowalutowej. W jednym z wpisów na Twitterze Sunak użył nawet nazwy „Britcoin”, ale na razie nie jest to oficjalnie przyjęta nazwa ewentualnej CBDC angielskiego banku centralnego. Bank Anglii podkreślił też, że nie podjęto jeszcze żadnej oficjalnej decyzji o wprowadzeniu cyfrowej wersji funta szterlinga, a grupa robocza będzie jedynie prowadzić szerokie konsultacje z zainteresowanymi stronami w sprawie korzyści, ryzyka i praktycznych aspektów CBDC. Organ finansowy zwrócił także uwagę na fakt, że cyfrowa wersja funta nie będzie miała wpływu na gospodarkę opartą na gotówce i istniejący system monetarny.

CBDC szansą dla rozwoju

Prekursorem działań związanych z wprowadzeniem CBDC do obrotu są Chiny, które od pewnego czasu już testują cyfrowego juana. W ich ślady idą kolejne banki centralne na całym świecie, które coraz poważniej rozważają wprowadzenie swoich własnych CBDC. Ponadto, Bank Anglii był członkiem utworzonego wcześniej konsorcjum kilku czołowych światowych banków centralnych, które powstało w celu analizy potencjału CBDC.

Innowacyjny plan Sunaka ma wyciągnąć Wielką Brytanię z finansowych skutków Brexitu. Minister podkreślił, że rozważana wizja to bardziej otwarty, bardziej ekologiczny i bardziej zaawansowany technologicznie sektor usług finansowych. Wielka Brytania jest już w czołówce innowacji, ale zdaniem ministra należy pójść jeszcze dalej.

– Kroki, które dziś przedstawiłem, mające na celu pobudzenie rozwijających się technologii finansowych, przesunięcie granic finansów cyfrowych i zwiększenie efektywności naszych rynków finansowych, będą dla nas czynnikiem rozwoju. A jeśli uda nam się wykorzystać niezwykły potencjał technologii, ugruntujemy pozycję Wielkiej Brytanii jako wiodącego centrum finansowego na świecie – powiedział Rishi Sunak.

Brytyjczycy tworzą grupę roboczą ds. cyfrowego funtareklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.